onder somer

Sinemaya 1960’ta Senden Ayrı Yaşayamam filminde başrol oynayarak adım atan, sonraki yıllarda üstlendiği yakışıklı kötü adam rolleriyle hafızalarda yer bulan oyuncu Önder Somer, 1960-1975 arasında çok sayıda Yeşilçam filminde rol aldı. 

Somer’in ölümünün üzerinden 24 sene geçti.

Oyuncu Önder Somer‘in ölümünün üzerinden 24 sene geçti.

Türk sinemasında yakışıklı kötü adam tiplemeleriyle tanınan ve gerçek adı Önder Döşer olan oyuncu 7 Mart 1937‘de İstanbul’da dünyaya geldi.

Oyunculuğa başlamadan önce Kapalıçarşı’da mobilya mağazası işleten Somer’in asıl soyadı baba mesleği olan döşemecilikten geliyordu.

Türker İnanoğlu’nun yönettiği Senden Ayrı Yaşayamam filmiyle 1960’ta sinemaya adım atan oyuncu, ilk filminde olduğu gibi 1962 yapımı İnsan Doğarken Ağlar, Harmandalı Efem Geliyor ve Dikmen Yıldızı filmlerinde de başrol oynadı.

Sonraki filmlerinde daha çok “yakışıklı kötü adam” rollerini üstlenen Somer, 1960-1975 arasında yüzden fazla filmde oyunculuk yaptı.

KUAFÖR DÜKKANI AÇTI

Bir söyleşide Somer, Ayhan Işık ile bir film çekimi sonrası hangisinin daha çok tanındığıyla ilgili konuştuklarını ve işlek bir caddede yürüyüşe çıktıklarını anlatır. O yıllarda kötü adam rolleriyle tanınan Somer’in arkasında Ayhan Işık’tan daha çok sayıda kişi toplanır. Hatta peşinden gelenlerin yakışıklı kötü adam rolüyle tanınan oyuncunun yanındakilere bir kötülük yapacağını zannettikleri ve kötü sözler söyledikleri de anlatılır.

Önder Somer, Yeşilçam’ın film içeriklerinin değişmeye başladığı 1975’ten sonra oyunculuğu bırakarak Suadiye’de kuaför dükkanı açtı.

Tendü Döşer ile 30 Nisan 1964’te evlenen, bu evliliğinden Öner ve Yeşim adlarında bir oğlu ve bir kızı dünyaya gelen oyuncu, 1978’te boşandı ve 1979’ta aynı kişiyle tekrar evlendi.

DERNEKLERDE YÖNETİCİLİK YAPTI

Sinema Oyuncuları Derneği (SODER) ve Kapalıçarşı Esnafları Derneği’nde yöneticilik de yapan usta oyuncu, 16 Mayıs 1997’de trafik kazası geçirerek öldü ve Topkapı Mezarlığı’na defnedildi.

Renkli gözleri, ince bıyıkları, farklı bakışları ve gülümsemesiyle Yeşilçam’ın kendine özgü bir tiplemesi olarak öne çıkan Önder Somer’in oynadığı filmlerden bazıları şöyle:

“Katma Değer Şaban”, “Namuslu”, “Oy Emine”, “Düşmanlarım Çatlasın”, “Ablam”, “Çoban”, “Elbet Bir Gün Buluşacağız”, “İki Süngü Arasında”, “Bitirim Kemal”, “Tehlikeli Görev”, “Bir Varmış Bir Yokmuş”, “Cafer Bey İyi, Fakir ve Kibar”, “Senede Bir Gün”, “Sevenler Kavuşurmuş”, “Yağmur”, “Mazi Kalbimde Yaradır”, “Duyduk Duymadık Demeyin”, “Yılan Kadın”, “Fosforlu Cevriyem”, “Ağlama Değmez Hayat”, “Ayşecik’le Ömercik”, “Deli Murat”, “Fakir Kızın Romanı”, “İnleyen Nağmeler”, “Osmanlı Kartalı”, “Artık Sevmeyeceğim”, “Azize”, “Gözyaşlarım”, “Sevemez Kimse Seni”, “Anadolu Kızı”, “Pranga Mahkumu”, “Çalıkuşu”, “Bir Millet Uyanıyor”, “Kırık Hayatlar”, “Gurbet Kuşları”, “İstanbul’un Kızları”, “Kin”, “Beş Hikaye”, “İnsan Doğarken Ağlar”, “Senden Ayrı Yaşayamam”, “Dikmen Yıldızı”, “Harmandalı Efem Geliyor”, “Senden Ayrı Yaşayamam”.