Yeşilçam'ın En Çok Aranan 'Kötü Adamı' Yıldırım Gencer Anılıyor

Yeşilçam filmlerinde ‘kötü adam’ rollerindeki başarısıyla tanınan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Yıldırım Gencer, vefatının 16’ncı yılında anılıyor.

Gerçek adı Gencer Yıldırımgeç olan sanatçı, Ziyaettin Efendi ile Nebahat Hanım’ın oğlu olarak 25 Kasım 1936’da Sakarya Akyazı’da dünyaya geldi. 

Galatasaray Lisesi’nin ortaokul bölümünden mezun olduktan sonra bir müddet ticaretle uğraşan Gencer, 1956’da evlenerek Tuncer ve Tunç adında iki çocuk sahibi oldu.

YEŞİLÇAM’DA ‘KÖTÜ’ KARAKTERLERİN ARANAN ADAMI

Gencer, sinema dünyasına Elalem Ne Der filmiyle 1962’de adım atarken, Yılmaz Güney’in Canlı Hedef, Natuk Baytan’ın Sırtımdaki Bıçak ve Tunç Başaran’ın yönettiği Büyük Kin gibi filmlerdeki rolleriyle ünlendi.

Zamanla Yeşilçam’ın salon kötü adamı, mafya lideri gibi karakterlerin aranan adamı haline gelen Gencer, çok sayıda film ve televizyon dizisinde başrol ve ikinci derece rolleri oynadı.

Gencer, 170’den fazla filmde rol alırken, Yarın Artık Bugündür, Küçük Ağa, Süreyya gibi TRT yapımlarında görev üstlendi.

USTA İSİMLERLE AYNI FİLMLERDE OYNADI

Sanatçı, Natuk Baytan’ın yazıp yönettiği 1964 yapımı “Sahildeki Ceset” filminde Tülin Elgin’le başrol oynadı ve güçlü oyuncuların yanında sergilediği oyunculuğuyla dikkati çekti.

“Sahildeki Ceset” filminin ardından Gencer, “B” kategorisindeki yapımcıların oynattığı jönler arasında isim yaptı ve peş peşe filmlerde rol almaya başladı.

Yeşilçam’ın ilk fantastik türlerinden olan “Kilink” filmlerinde de başrolde yer alan oyuncu, Cüneyt Arkın, Kadir İnanır, Göksel Arsoy, İzzet Günay ve Fikret Hakan gibi birçok isimle birlikte çalıştı.

Eşi Feriha Gencer’den 1975’te boşanan, çevresinde alçak gönüllülüğü, kendine özgü gösterişli yürüyüşüyle ve duruşuyla sevilen sanatçı, 1981’de “Kan Bağı” filmiyle yönetmenliği denedi.

Gencer, 1995’te memleketi Akyazıya gidip son 10 yılını orada geçirirken, 18 Ocak 2005’te 69 yaşındayken geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Yalnız yaşayan ve cenazesi komşuları tarafından bulunan sanatçı, Kuzuluk Merkez Camisi’nde kılınan namazın ardından Kuzuluk Merkez Mezarlığı’na defnedildi.

Yıldırım Gencer’in kardeşi Gündüz Gencer, ağabeyinin vefatının ardından yaptığı açıklamada, “İstanbul’da sinemayla iç içe yaşadı. Yaklaşık 10 yıl önce de tekrar doğup büyüdüğü Akyazı’nın Kuzuluk Beldesi’ne yerleşti. Burada tek başına yaşıyordu. Belirli zamanlarda ailece bir araya geliyorduk. En son yılbaşını hep birlikte evinde geçirdik. Kafkas kökenli olduğum için ağabeyimle birlikte ‘Kafdağı’nı Terkedenler’ filmini çektik. Bu filmi ve Halit Refiğ’in yönettiği, Can Gürzap ve Selçuk Özer’le birlikte oynadığı ‘Yorgun Savaşçı’ televizyon filmini çok severdi.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yıldırım Gencer’in rol aldığı bazı yapımlar şöyle:

Kilink İstanbul’da, Kilink Uçan Adam’a Karşı, Kilink Canilere Karşı, Namus Belası, Malkoçoğlu Krallara Karşı, Yahya Kaptan, Zirvedekiler, Sarhoş, Gülpembe, Tatar Ramazan Sürgünde, Yalnızlar, Ah Gardaşım, Kabadayılar Kralı, Kan Çiçeği, Bombacı, İslamiyet’in Doğuşu, Yarın Artık Bugündür, Kuruluş / Osmancık, Küçük Ağa, Hazreti Ayşe, Yedi Bela, Silah Arkadaşları, Ayrılık Hasreti, Melek Yüzlüm, Domdom Kurşunu, Kartal Bey, Ejderin İntikamı, Kan Bağı, Tilki Payı, Ölüm Kararı, Kirli Eller, Kızıl Maske, İntikam Yemini, Affedilmeyen Günah.