Yeni Araştırma Gişe Başarısının Formülünü Sundu: Akıl Sağlığına Odaklanmak

Yeni bir araştırma akıl sağlığına odaklanan filmlerin daha iyi yorumlar aldığını ve gişede daha çok kazandırma eğiliminde olduğunu öne sürdü.

Gişe başarısının formülünün akıl sağlığına odaklanmak olduğunu savunan araştırma Stanford Üniversitesi, Yale Üniversitesi ve Connecticut Üniversitesi’nden araştırmacıların katılımıyla gerçekleştirildi.

Yeni araştırma gişe başarısının formülünü sundu: Akıl sağlığına odaklanmak - 2

Independent’ın haberine göre; medRxiv’de yayımlanan araştırma senaryosunda akıl sağlığına dair hikayeler barındıran 1977 ve 2019 arasında vizyona giren 2 bin 43 filmi inceledi ve bu tip filmlerin bu süre zarfının en azından 34 yıllık kısmında ortalamanın üzerinde gişe başarısı elde ettiğini ortaya koydu.

Yeni araştırma gişe başarısının formülünü sundu: Akıl sağlığına odaklanmak - 3

Filmlerin aldığı eleştiriler söz konusu olduğundaysa, araştırmacılar bu filmlerin belirtilen süre içinde Oscar adaylıklarının yüzde 15,2’sini aldığını saptadı.

Yeni araştırma gişe başarısının formülünü sundu: Akıl sağlığına odaklanmak - 4

Bahsi geçen makale henüz hakem onayından geçmemiş olsa da geçen yıl yayımlanan Joker filmi düşünüldüğünde araştırmacıların sonuçları anlamlı görünüyor. Joaquin Phoenix’e Oscar kazandıran Joker tüm dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı.

Yeni araştırma gişe başarısının formülünü sundu: Akıl sağlığına odaklanmak - 5

Hatta kısa süre önce bir hayran teorisi filmin esasen Kübler-Ross yas modelinin 5 aşamasına işaret ettiğini öne sürmüştü.

Yeni araştırma gişe başarısının formülünü sundu: Akıl sağlığına odaklanmak - 6

Psikiyatr Elisabeth Kübler-Ross’un modeli karmaşık yas sürecini anlamaya çalışıyor. Ve bu model inkar, öfke, pazarlık, bunaım ve kabullenme aşamalarını içeriyor.