Yarım Asırlık Tarih Rexx Sineması Yıkılıyor

Kadıköy’ün simge sinema salonlarından Rexx’de yıkım çalışmaları başladı. Sinema binasının etrafı metal saclarla çevrildi.

Kadıköy’ün simgelerinden biri olan 59 yıllık Rexx Sineması yıkılıyor. 

Yarım asırlık tarih Rexx Sineması yıkılıyor - 2

Bahariye Caddesi’nin buluşma noktası olarak bilinen ve yerli yabancı binlerce filme ev sahipliği yapan sinemanın etrafı metal saclarla kapatıldı, inşaat çalışmaları başladı.

Yarım asırlık tarih Rexx Sineması yıkılıyor - 3

Sinemaseverler ve Kadıköylüler ise duruma tepki gösterdi. Bazı vatandaşların sinema salonunun son halini fotoğrafladığı, önünde fotoğraf çektirdiği kameralara yansıdı.

Yarım asırlık tarih Rexx Sineması yıkılıyor - 4

Kadıköy’de yaşayan Ezgi Şahin, sinemanın kapanacağını duyunca duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Şahin, “Kadıköy’ü Kadıköy yapan bir yapı. O yüzden biz de üzülüyoruz. Fotoğraflamaya geldik bugün. Rexx tabelası da kalkmadan önce çekelim dedik. Umarım bu kapanmalar Kadıköy’deki diğer yapıların da başına gelmez. Ümidimiz bu yönde” dedi. 

Yarım asırlık tarih Rexx Sineması yıkılıyor - 5

9 yıldır Rexx Sineması’nın karşısında kuyumcu dükkanı işleten Ercan Vural, “Uzun zamandan beri kapalı olmasından dolayı, yerine yeni bir yapı yapılacak. Kültür sarayı mı olur, tekrar sinema mı olur tiyatro mu olur o şu an bilinmiyor” diye konuştu.

Yarım asırlık tarih Rexx Sineması yıkılıyor - 6
Yarım asırlık tarih Rexx Sineması yıkılıyor - 7
Yarım asırlık tarih Rexx Sineması yıkılıyor - 8