Uluslararası Belgesel Festivali'nde Bu Yıl 10 Eser Yarışacak

3. Uluslararası Belgesel Film Festivali’nin (AJB DOC) açılışı, Bosna Hersek yapımı “Dzemo” filminin gösterimiyle yapılacak.

Bosna Hersek’te bu yıl 11-15 Eylül tarihlerinde üçüncüsü düzenlenecek Uluslararası Belgesel Festivali (AJB DOC), salgın tedbirleri kapsamında sanal ortama taşındı.

Dünyanın farklı kesimlerinden ve bölge ülkelerinden çok sayıda belgesel, internet üzerinden sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

AJB DOC Direktorü Edhem Foco, yaptığı açıklamada, bu yılki festivalde, Suriye’den Filistin’e, Filipinler’den Meksika’ya kadar dünyayı ilgilendiren birçok konunun işleneceğini aktardı.

Festival kapsamında 7 belgeselin dünya prömiyeri yapacağını anımsatan Foco, 5 gün sürecek festivalde bölgesel ve Bosna Hersek prömiyerini yapacak yapımların da yer aldığını söyledi.

Al Jazeera Balkanlar’ın, bölgenin en önemli belgesel yapımcısı olduğunu hatırlatan Foco, “Bosna Hersek’te, belgesel festivali ihmal edilmiş bir konuydu. Mesela Hırvatistan’ın, Sırbistan’ın, Kosova’nın gayet iyi belgesel festivalleri var. Bosna Hersek’in bu konudaki eksikliğini fark edince böyle bir festival düzenlemeye karar verdik” dedi.

“İZLEYİCİLER, KAYDOLMADAN, ÜCRETSİZ BİR ŞEKİLDE DİLEDİKLERİ BELGESELİ İZLEYEBİLECEKLER”

Festivalin ilk iki yılında elde edilen başarıların kendilerini şaşırttığını vurgulayan Foco, hayatın birçok alanını etkileyen salgın nedeniyle birçok festivalin iptal edildiğini, ertelendiğini veya online ortama taşındığını kaydetti.

Foco, salgın tedbirleri kapsamında AJB DOC’un da online düzenleneceğini anımsatarak, “Festivalde, 10’u yarışma kategorisinde olmak üzere 18 belgeselin gösterimi yapılacak. İzleyiciler, kaydolmadan, ücretsiz bir şekilde diledikleri belgeseli izleyebilecekler” ifadelerini kullandı.

FESTİVALDE 3 ÖDÜL VERİLECEK

Belgesel filmlerin önemine değinen Foco, insanların konsantrasyonlarının azaldığı, kitaplardan uzaklaştığı bir dönemde belgesel filmlerin tarihi bir belge niteliğinde olduğunu kaydetti.

Bu yıl “Seyahat” (Voyage) sloganıyla düzenlenen AJB DOC’un yarışma kısmında, “AJB Ana Ödülü”, “AJB Program Ödülü” ve “İzleyici Ödülü” olmak üzere 3 ödül verilecek.

Festival, evrensel insani değerlere odaklanarak sosyal olguları işleyen yazarları ve belgeselleri teşvik etme amacı taşırken, televizyon yayıncılığı için uyarlanmış belgesel filmleri kapsıyor.