Teknik ve Bilimsel Başarı Oscar’ları Veriliyor

Oscar Ödülleri’ni dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, sinemada 17 farklı bilimsel ve teknik başarıyı ödüllendiriyor. Ödüller, 13 Şubat Cumartesi günü düzenlenecek sanal törenle sahiplerine verilecek.

Bu yıl 93’üncüsü gerçekleştirilecek olan Oscar Ödülleri, corona virüs salgını nedeniyle 25 Nisan’a ertelenmiş olsa da Akademi’den başka bir tören haberi var. ABD’de Oscar’ları dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, sinemada 17 farklı bilimsel ve teknik başarıyı ödüllendiriyor.

Akademi, 55 farklı kişiye ve iki şirkete “sinema filmleri yapma sürecine önemli bir değer katan” başarılarından dolayı Akademi sertifikaları ve plaketlerinden oluşan bir koleksiyon sunacak.

Akademi, bu yıl sunulan diğer Oscar Ödülleri’nden farklı olarak, teknik ve bilimsel ödüllerin belirli bir süre içinde verilmesine gerek olmadığını belirtti.

ÖDÜLLER İÇİN SANAL TÖREN

Little Woods’un yönetmeni Nia DaCosta, ödülleri 13 Şubat Cumartesi günü düzenlenecek sanal törenle sunacak. Tören, Oscar web sitesinden izlenebilecek.

Törende ayrıca Akademi’nin Irving G. Thalberg Memorial Ödülü sahibi Kathleen Kennedy’nin ev sahipliği yaptığı özel bir bölüm de yer alacak. Bu bölüm, film yapımında bilim ve teknoloji alanında çalışan kadınların çığır açan başarılarını vurgulayacak.

Bilimsel ve Teknik Ödüller Komitesi Başkanı Doug Roble, yaptığı açıklamada, “Bu kargaşa yılında, bazı şeyler değişmeden kalıyor. Dünyanın her yerinde son derece zeki insanlar film teknolojisini yeni zirvelere taşımak için çabalıyor ve Akademi onların başarılarını fark edip kutlayabilme ayrıcalığına sahip” dedi.

Roble ayrıca, “Uzun bir araştırma döneminden sonra, çeşitli endüstri uzmanlarından oluşan komite, onurlandırılmayı hak eden 17 farklı teknik başarı alanı belirledi. Sanata katkılarından dolayı tüm mucitleri tebrik ediyoruz” ifadesini kullandı.