Taylor Swift: Müziğim Haberim Olmadan Satıldı

Taylor Swift, Scooter Braun’un 6 albümünün haklarını satın almasıyla ilgili “İkinci kez, müziğim benim haberim olmadan satılıyor” dedi.

Amerikalı şarkıcı Taylor Swift, ünlü müzik yapımcısı Scooter Braun’un 6 albümünün haklarını 300 milyon dolara satın aldığı haberlerini doğruladı. Twift, Variety’nin haberi sonrası konuyla ilgili Twitter mesajında “İkinci kez, müziğim benim haberim olmadan satılıyor” dedi.

Taylor Swift: Müziğim haberim olmadan satıldı - 2

Braun’dan henüz Variety’nin haberi ya da Swift’in açıklamalarına yanıt gelmedi. Ancak toplam 8 albümü bulunan Taylor Swift’in bir süredir kavgalı olduğu Braun’u müzik mirasını mahvetmeye çalışmakla suçladığı biliniyor. BBC Türkçe’nin haberine göre; kavganın temeli ise Braun’un, plakşirketi Big Machine’i satın almasından kaynaklanıyor.

Taylor Swift: Müziğim haberim olmadan satıldı - 3

Swift 2004’te müzik kariyerine başlangıç yapabilmek için Big Machine adlı plak şirketiyle anlaşma imzaladı. Şarkıcı, aldığı avans karşılığında yapacağı ilk altı albümün master kayıtlarının mülkiyetini şirkete devretti. Müzik endüstrisinde bu kayıtların mülkiyetini elinde bulunduranlar, reklam ya da dijital müzik platformları dahil şarkı veya albümlerin kullanım haklarında söz sahibi oluyor. Popüler şarkıların sahipleri çok büyük paralar kazanabiliyor. Braun, Big Machine’i Haziran 2019’da satın aldı. Böylece Taylor Swift’in şarkılarının büyük bölümünün hakları Braun’a geçti.

Taylor Swift: Müziğim haberim olmadan satıldı - 4

Braun ve Swift uzun zamandan bu yana bu haklar için savaşıyordu. Taylor Swift geçen yıl ana kayıtların mülkiyetini kendisine geçmesi için çok çaba harcadığını ve Braun’la müzakere yapmaya çalıştığını söyledi. Swift, Braun’un avukatlarının kendisinden olumlu olmadığı sürece Braun hakkında hiç konuşmamasını şart koşan bir gizlilik anlaşması imzalamasını istediğini belirtti. Şarkıcı birkaç hafta önce Shamrock Holdings adlı özel yatırım şirketinin kendisiyle temasa geçerek albümlerinin haklarını satın aldığını bildirdiğini aktardı.

Taylor Swift: Müziğim haberim olmadan satıldı - 5

Taylor Swift açıklamasında şöyle dedi: “Shamrock, benimle satıştan önce temasa geçmek istediğini ancak Scooter Braun’un benle ve ekibimle ilişki kurmamalarını şart koştuğunu bildirdi. Aksi halde satıştan  azgeçecekti. Shamrock’la temasa geçtikten sonra Braun’un satıştan sonra da benim şarkılarımdan kâr elde etmeye devam edeceğini öğrendim. Shamrock’la ortaklık kurma ihtimaline açıktım. Ama Braun’un dahil olması kabul edilemez.”

Taylor Swift: Müziğim haberim olmadan satıldı - 6

Swift, “Çok sürprizim var” diyerek eski şarkılarını yeniden kaydetmeye başladığını açıkladı. Bunun Shamrock’un elindeki kayıtların değerini düşürebileceği belirtiliyor.