Sibirya'da 2 Bin 500 Yıl Önce Ölen Savaşçı Çift İle Bebeğinin Mezarı Bulundu

Rusya’da Novosibirsk Devlet Üniversitesi’nden arkeologlar Sibirya’nın güneyinde 2 bin 500 yıl önce öldüğü düşünülen savaş aletleri ile birlikte gömülen bir çiftin mezarını ortaya çıkardı.

Kadın ve erkeğin kemiklerinin yanı sıra mezarlıkta bir bebek ve yaşlı kadının da kalıntıları bulundu. Araştırmacılar, bebekleri ve hizmetkarlarıyla birlikte gömülen çiftin, İskit medeniyetinin bir parçası olan Tagar kültüründen olduğunu düşündüklerini açıkladı.

30’LU YAŞLARDA ÖLDÜLER

Sibirya’da eski bir savaşçı çiftin 2500 yıllık mezarı bulundu. Novosibirsk Devlet Üniversitesi’nden arkeologlar, çiftin 30’lu yaşlarında öldüğüne ve bir bebek ile yaşlı bir hizmetçi kadınla birlikte gömüldüğüne inandıklarını açıkladı.

Bununla birlikte uzmanlar, dört kişinin muhtemelen aynı enfeksiyona yenik düştüğünü ve hizmetkarın öbür dünyada aileye bakmak için yanlarına gömüldüğünü söyledi. Araştırmacılar, ailede ani ölüme neden olabilecek fiziksel bir yaralanma bulgusuna rastlamadıklarını, ancak konu ile ilgili daha fazla araştırma yapacaklarını açıkladı.

Sibirya'da 2 bin 500 yıl önce ölen savaşçı çift ile bebeğinin mezarı bulundu - 2

İSKİTLER DIŞINDAKİ MEDENİYETLER İÇİN SIRADIŞI

Diğer taraftan arkeologlar savaşçı çiftin, özellikle de kadın savaşçının, modern Rusya bölgesinde 2 bin 200 yıl öncesine kadar yaşayan kayıp İskit medeniyetinin kanıtı olabileceğini açıkladı. Araştırmacılar, söz konusu kadının erkekle aynı silahlarla gömüldüğünü ve bunun İskitler dışındaki bölgede yer alan antik medeniyetler için sıradışı olduğunu belirtti.

Sibirya'da 2 bin 500 yıl önce ölen savaşçı çift ile bebeğinin mezarı bulundu - 3

KADIN SAVAŞÇI YAKIN DÖVÜŞ SİLAHLARIYLA BİRLİKTE BULUNDU

Günümüze ulaşan bölgedeki diğer mezarlıklarda genellikle kadın savaşçıların yay ve oklarla,ya da  uzun menzilli silahlarla gömüldüğü görüldü. Ancak yeni ortaya çıkarılan mezardaki kadın, uzun saplı bir silah, balta ve kısa bir kılıçla birlikte bulundu. Araştırmacılar, bu silahların göğüs göğüse dövüş için uygun olduğunu ve bu farkın İskit kültürünün bir göstergesi olduğunu açıkladı.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü başkanı Dr. Oleg Mitko, “Etkileyici bir silah setimiz var. Pek tipik olmayan bir kadın mezarında yakın dövüş silahları bulduk. Kadının savaş baltası vardı, bu yüzden ön cephede savaştığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Sibirya'da 2 bin 500 yıl önce ölen savaşçı çift ile bebeğinin mezarı bulundu - 4

YAŞLI KADININ ÇİFTİN HİZMETKARI OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

İki dişi kırık olan yaşlı kadının, öldüğünde muhtemelen 60’lı yaşlarında olduğu ve ve çiftin ayaklarının altında kıvrılmış bir pozisyonda gömüldüğü belirtildi. Kadının  eşyaları sarasında adece kırık bir tarak ve küçük bir seramik kap bulundu, bu da kişisel servetinin çok az olduğunu ve muhtemelen çiftin hizmetkarı olduğunu düşündürüyor.

Çocuğun kalıntılarının ise, muhtemelen kemirgenlerin yemesi nedeniyle mezarın her tarafına dağılmış halde bulunduğu açıklandı. 

Sibirya'da 2 bin 500 yıl önce ölen savaşçı çift ile bebeğinin mezarı bulundu - 5

ÖLÜLER YİYECEKLERİ VE EŞYALARIYLA BİRLİKTE GÖMÜLÜYORDU

Diğer taraftan araştırmacılar, koyun eti ve sığır eti ile dolu daha büyük seramik kapların da mezarlıkta bulunduğunu söyledi.  Bu yıllarda bölgedeki insanların, öbür dünyada kendilerine yardımcı olacağı inancıyla eşyaları ve yiyecekleri ile birlikte gömüldüğü aktarıldı.