Sanatçı Handan Ertuğrul'a Veda

Devlet Tiyatrolarının ilk Genel Müdürü Muhsin Ertuğrul’un eşi, Handan Ertuğrul (94) için Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören düzenlendi. Usta sanatçı Zincirlikuyu Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

Devlet Tiyatroları emekli oyuncusu, Devlet Tiyatrolarının ilk Genel Müdürü Muhsin Ertuğrul’un eşi, Handan Ertuğrul (94) hayatını kaybetti. Ertuğrul için Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören düzenlendi.

Sanatçı Handan Ertuğrul'a veda - 2

Usta sanatçı törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek.

Sanatçı Handan Ertuğrul'a veda - 3

HANDAN ERTUĞRUL KİMDİR?

1927 yılında İstanbul Fatih’te doğan sanatçı ortaokula giderken Ankara Radyosu tiyatro kolunda çalışmış, 1942’de Ankara Devlet Konservatuvarına girmiş, tiyatro ve opera bölümünü 1948’de bitirmiştir. 

Sanatçı Handan Ertuğrul'a veda - 4

1949 yılında Devlet Tiyatrolarında stajyer olarak göreve başlamıştır. 1950 yılında sanatçı kadrosu alan Ertuğrul, 1992 yılında yaş haddinden emekli olmuştur. Operada Mozart’ın Figaro’nun Düğünü’nde Barbarina rolünü oynayan sanatçı, birçok müzikalde de önemli rollerde kendini göstermiştir. 

Sanatçı Handan Ertuğrul'a veda - 5

Türk tiyatrosunun başarılı oyuncularından biri olan Handan Ertuğrul, Goethe, İbsen, Montherland, Thornton Wilder gibi yazarların yapıtlarını canlandırmıştır. Sesi ve oyunculuk gücüyle sahneye egemen olan sanatçı, altmışlı yıllarda Muhsin Ertuğrul ile evlenmiştir.

Sanatçı Handan Ertuğrul'a veda - 6

GÖREV ALDIĞI OYUNLARDAN BAZILARI:

Faust, Köşebaşı, Çığ, Fatih, Çayhane, Genç Osman, Üçüncü Selim, Misafir, Cengiz Han’ın Bisikleti, Hizmetçiler, Kördüğüm, Andorra, Martı, Üç Kuruşluk Opera…

Sanatçı Handan Ertuğrul'a veda - 7

Törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da katıldı.