Ronnie James Dio’nun Otobiyografisinin Yayın Tarihi Belli Oldu

Heavy metalin efsane ismi Dio’nun otobiyografisinin yayın tarihi belli oldu. Wendy Dio, hayranları tarafından uzun zamandır beklenen James Dio’nun otobiyografisinin tamamlandığını ve temmuz ayında piyasaya sürüleceğini söyledi.

Ronnie James Dio’nun eşi ve aynı zamanda da menejeri olan Wendy Dio, RockSverige’ye verdiği röportajda eşinin otobiyografisini tamamlandığı bilgisini verdi.

Otobiyografinin bir kısmının Dio tarafından yazıldığını, bir kısmının ise gazeteci Mick Wall tarafından kaleme alındığını belirtti. Wendy Dio, röportajda, ‘Ronnie biyografinin yarısını yazmıştı. Mick Wall ile bir araya geldik ve bir çok röportajı derledik. Kitapta Ronnie’nin sözlerinin bulunmasını istedim. Ortaya çıkan sonuçtan oldukça memnunum’ dedi. Wendy Dio, kitabın sanatçının doğum günü olan 10 Temmuz’da yayımlanmasını beklediklerini belirtti.

Röportajda Wendy Dio ayrıca, Dio’nun hayatının ve müzik kariyerinin anlatılacağı belgesel hakkında da bilgi verdi. Belgesel’in gelecek sene vizyona girmesini beklediklerini belirten Wendy Dio, pandemi nedeniyle yaşanan yolculuk kısıtlamaları nedeniyle Avrupa’daki röportajların tamamlanmasında gecikildiğini söyledi.

Belgesel’in Dio’un çocukluğu ve Elf grubundaki ilk zamanlarından, en son projesi Heaven & Hell grubununa kadar olan dönemler anlatılacak.

Ronnie James Dio, 16 Mayıs 2010 tarihinde 67 yaşında mide kanseri nedeniyle hayatını kaybetmişti. Sanatçının ölümünden bir kaç ay sonra MTV Books, Dio’nun hayatının anlatılacağı Rainbow In The Dark: The Autobiography of Ronnie James Dio (Karanlıktaki Gökkuşağı: Ronnie James Dio’nun Otobiyografisi) adlı kitabı duyurmuştu.

Heavy metal müzikte en iyi vokalistler arasında sayılan Ronnie James Dio, kendini adını taşıyan grubu Dio’nun dışında Black Sabbath, Rainbow, Elf ve Heaven & Hell gruplarının vokalistliğini yapmıştı.