Norveç Ulusal Hazinelerini Dijital Olarak Dondurup Arktik Arşivinde Saklıyor

Norveç Ulusal Müzesi, dijital ortamda muhafaza ettikleri ülkenin en değerli eserlerinden bazılarını Arktik bölgesindeki Svalbard takımadalarında yer alan eski bir madende saklıyor.

Kuzey Kutbu Dünyası Arşivi olarak adlandırılan veri koruma tesisi, Svalbard takımadalarının bir parçası olan Spitsbergen adasında bir yerde bulunuyor.

Norveç, ulusal hazinelerini dijital olarak dondurup Arktik arşivinde saklıyor - 2

Euronews’in haberine göre; 2017 yılında kurulan Arktik Dünya Arşivi’nin dünyanın en önemli kültürel kalıntılarını korumak için inşa edildiğini söyleyen müze, arşivlerin çevrimdışı depolanmasının onları siber saldırılara karşı da güvence altına aldığını belirtiyor.

Norveç, ulusal hazinelerini dijital olarak dondurup Arktik arşivinde saklıyor - 3

Ulusal Müze koleksiyon veri tabanındaki verilere ek olarak, bazı sanatçıların eserlerinin yüksek çözünürlüklü dijital görüntüleri de arşive ekleniyor.

Norveç, ulusal hazinelerini dijital olarak dondurup Arktik arşivinde saklıyor - 4

Depolanan eserler arasında Edvard Munch’ın The Scream, Harald Sohlberg’in Winter Night in the Mountains, Baldishol Tapestry ve Queen Maud’un Balo Elbisesi sayılabilir.

Norveç, ulusal hazinelerini dijital olarak dondurup Arktik arşivinde saklıyor - 5

“Ulusal Müze’de antik çağlardan günümüze kadar eserlerimiz var. Gelecek için aynı bakış açısıyla çalışıyoruz. Koleksiyon sadece bizim değil, aynı zamanda bizden sonraki nesillere de ait” diyen Ulusal Müze direktörü Karin Hindsbo aynı zamanda “Tüm koleksiyonun bir kopyasını Kuzey Kutbu Dünyası Arşivinde saklayarak, sanatın yüzyıllar boyunca güvenli olmasını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Norveç, ulusal hazinelerini dijital olarak dondurup Arktik arşivinde saklıyor - 6
Norveç, ulusal hazinelerini dijital olarak dondurup Arktik arşivinde saklıyor - 7