Nobel Edebiyat Ödülü'nü Kim Kazanacak?

Edebiyat çevreleri tarafından yılın beklenen zamanı geldi. Nobel Edebiyat Ödülü yarın (8 Ekim’de) sahibine verilecek. Favoriler yine Haruki Murakami, Margaret Atwood, Ngugi Wa Thiong’o ve Javier Marias. Anne Carson’ın ve Jokha Alharti de ödülü kazanabilecek isimler arasında gösteriliyor.

Yaşanan taciz skandalları nedeniyle Nobel Ödülleri’ni veren İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin 2018 yılının Nobel Edebiyat Ödülü’nü bir yıl ertelemesi, komitesinde yeniliklere gitmesi, ardından Srebrenitsa Katliamı’na dair spekülatif açıklamalarda bulunan Peter Handke’ye 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nü takdim etmesi son yıllarda gözlerin İsveç’e çevrilmesine neden oldu.

Haruki-Murakami

Haruki-Murakami

Nobel Edebiyat Ödülü’nün hangi isme verileceğinden çok skandalların konuşulması akademiyi rahatsız etse de baskı altındaki komite üyeleri Avrupa merkezci bakış açısından ve erkek odaklı yazar seçiminden bir türlü vaz geçemedi. 

Javier-Marias

Javier-Marias

Her yıl olduğu gibi Nobel Edebiyat Ödülü üzerinde dönen bahis sitelerinde de erkek egemen bir liste hakim. Listenin gediklileri ise her yıl olduğu gibi yine Haruki Murakami, Margaret Atwood, Ngugi Wa Thiong’o ve Javier Marias. 

Margaret-Atwood

Margaret-Atwood

Ancak Kanadlı şair Anne Carson’ın ya da geçen yıl Booker Uluslararası Roman Ödülü’nü kazanan Ummmanlı yazar Jokha Alharti’nin bu yılki favoriler olduğu da kulislerde konuşuluyor.  Ödül, Türkiye saatiyle 14.00’te, İsveç Kraliyet Akademisi’nin yapacağı duyuru ile açıklanacak.