Marsha Zazula

1983 yılında eşi Jonny Zazula ile beraber kurdukları Megaforce Records plak şirketi Metallica gibi bir çok grubun tanınmasına katkı sağlayan Marsha Zazula hayatını kaybetti.

Marsha ve Jonny  Zazula çiftinin kızları Rikki Zazula, annesinin 10 Ocak tarihinde hayatını kaybettiğini sosyal medyadan duyurdu. Rikki Zazula, paylaşımında ‘Sevgin, güçün, hatıran ve müziğin hayatımızı değiştirdi ve değiştirmeye sonsuza kadar devam edecek’ dedi.

Zazula çifti tarafından 1983 yılında kurulan Megaforce Records, Metallica’nın ilk iki albümleri Kill ‘Em All ve Ride the Lightning albümlerini yayınlanmıştı. Metallica, ilk iki albümlerinin başarısıdan sonra sonra daha büyük bir firma olan Elektra ile anlaşmıştı. Anthrax, Testament, Overkill ve Ministry’de Megaforce bünyesinde bulunan diğer ünlü gruplar arasında yer aldı.

Jonny ve Marsha Zazula çifti tarafınan kurulan Megaforce plak şirketi Metallica ve Anthrax’ı keşfetmesi ile ünlüydü. Bit pazarında plak satarak geçimini sağlayan çift, yıllar içinde ABD’de heavy metal akımına yön veren şirket olarak ismini duyurdu. 1982 yılında daha tanınmamış bir grup olan Metallica’dan bir demo kaydının edinen çift, grubun müziğini geniş kitlelerin duyabimesi amacıyla Megaforce’u kurdu. Ertesi sene Metallica’nın ilk albümü olan Kill’Em All’ı yayınlandı ve Amerikan heavy metal piyasası içinde sağlam bir yer edinmeyi başardı.

Marsha Zazula’nın hayatını kaybettiğinin duyulmasının ardından Metallica üyeleri ve Anthrax başsağlığı mesajı yayınladı.

Metallica: Huzur içinde yat Marsha. Her şey için teşekkürler. Jon Zazula ve ailesine sevgilerimizle.

James Hetfield: Marsha Z, Doğu Yakası’nın Metal Şefiydi. Annem yokken o benim annemdi. Metallica’nın gelişebilmesi için büyük fedakarlıklar yaptı. Teşekkürler Marsha. Zazula ailesine sevgiyle.

Lars Ulrich: Gerçekleşmesini sağladığın için teşekkürler Marsha… Bize destek olman, cesaretlendirmen, öğütlerin, yuva sağladığın, doyurduğun ve her şeyden önemlisi eşin Jonny ile beraber bizim gibi dışlanmışlardan oluşan bir grubun benzer fikirli dinleyicilere ulaşabilmesine inandığın için teşekküler.