Matrix Yapımcıları Yeşil Kod İçin Ortaya Atılan İddiayı Doğruladı

İlk kez 2017 yılında ortaya konulan iddiayı Matrix yapımcıları doğrulandı. Japonca veya Çince karakterlere benzeyen filmdeki yeşil kodların bir Japon Suşi tarifleri kitabından alındığı açıklandı.

Hollywood’un kült yapımlarından biri olan ‘The Matrix’ filminin en çarpıcı konseptlerinden biri olan yeşil bilgisayar kodlarının suşi tarifi olduğu doğrulandı.

Matrix yapımcıları 'yeşil kod' için ortaya atılan iddiayı doğruladı - 2

Kodları tasarlayan Simon Whiteley, kodlarla ilgili olarak “Japon olan eşimin suşi tarifleri kitabından faydalanarak kodları oluşturdum” açıklamasında bulundu.

Matrix yapımcıları 'yeşil kod' için ortaya atılan iddiayı doğruladı - 3

Filmdeki bu kodları tasarlayan kişi olarak bilinen ve Avustralya’da Animal Logic adlı yapım şirketinde çalışan Simon Whiteley kodların hikayesini şöyle anlatıyor: “İlk versiyonları sunduğumuzda kodlar farklıydı. Yapımcı ve yönetmenler Lana ve Lilly Wachowski bunları beğenmedi. Yeterince geleneksel gözükmediğini düşündüler.”

Matrix yapımcıları 'yeşil kod' için ortaya atılan iddiayı doğruladı - 4

“Onlar çok modern veya kimsenin bir şeye benzetemeyeceği türde dizaynlar istemiyorlardı. Japon kültüründen, hatta Manga kültüründen bir şeyler olmasını istediler.”

Matrix yapımcıları 'yeşil kod' için ortaya atılan iddiayı doğruladı - 5

Whiteley bunun üzerine Japon olan eşine danışmış ve onun kitaplarına göz atmış. Bu kitaplardan en çok ilgisini çeken de bir suşi tarifleri kitabı olmuş ve buradaki karakterlerin kodun temelini oluşturmak için kullanılmasını uygun bulmuş.