Louvre Müzesi

Kongolu aktivist Mwazulu Diyabanza, Louvre Müzesi’ndeki eylemi için ertelenmiş hapis cezası dışında 5 bin euro ödemeye mahkum edildi.

Mwazulu Diyabanza, geçen aylarda Paris’teki Louvre Müzesi’ndeki siyasi bir eylem yapmak amacıyla müzenin vitrininden çaldığı bir figür sebebiyle para cezasına ve ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı.

İMAJI BOZDUĞU İÇİN PARA CEZASI

Ayrıca Artnet’te yer alan habere göre Diyabanza, karar sonucunda müzenin imajını bozduğu için ve eylemini uluslararası medyada duyurulduğu için 5 bin euro ödeyecek.

“ESER ZATEN ÇALINTI”

Diyabanza ise karara itiraz edeceğini belirtti. Diyabanza yaptığı eylemlerin hırsızlık olarak kabul edilemeyeceğini çünkü eserlerin zaten çalınmış olduğunu söyledi. Louvre Müzesi ise konuyla ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı.

“BENZER EYLEMLER GERÇEKLEŞTİRDİ”

Aktivist, eski kolonilerden alınan etnografik koleksiyonları hedef alarak Avrupa’daki müzelerde benzer eylemler gerçekleştirmişti. Geçen ekim ayında Diyabanza, Louvre Müzesi’nde, “Fransızların Afrika’dan çaldığı eserleri geri almaya geldiğini” söyleyerek müzedeki bir eseri yerinden oynattığı bir video yayınlamıştı. Bu videonun ardından yetkililer, aktivisti tutukladı.