podcast serisi

Aklınıza gelebilecek her yerde dinleyebileceğiniz podcastler şimdilerde ev aktivitelerinin vazgeçilmezi.

Aslında yeni çağın radyo programları olan podcastler hemen hemen her konuda hazırlanabiliyor. Biz, sizin için kitaptan filme, felsefeden müziğe sanatın birçok dalında hazırlanmış ve son zamanlarda dikkat çeken podcastleri derledik.

Öncelikle podcast ne demek? buradan başlayalım.

Podcast; modern radyo programları gibi karşımıza çıkan seri halinde çeşitli platformlar üzerinden online olarak yayınlanmış ses ve video dosyalarına deniyor. Dinleyici ve izleyiciler ise bunları online olarak dinleyebiliyor ve isterlerse de telefon yada bilgisayarlarına indirebiliyor.

“Yedinci Kıta” 

16. İstanbul Bienali, bu seneki başlığı Yedinci Kıta’yı farklı açılardan ele alan bir podcast serisi hazırladı. Bu seride araştırmacı ve yazar Nora Tataryan’ın hazırlayıp sunduğu, sanatçılar, bienal ekibi, akademisyenler ve farklı meslekten konuklarla Antroposen ve ekoloji alanında sohbetlerden oluşan programlar yer alıyor. Seride ayrıca Yekta Kopan, Gülşah Güray, Prof. Dr. Edhem Eldem, Şebnem İşigüzel, Kalben, Hale Soygazi, Atlas Sarrafoğlu gibi birçok farklı ismin bienali gezerken edindiği izlenimleri de dinleyebilirsiniz.

“Yedinci Kıta” podcast serisini dinlemek için tıklayın.

Sanat ile 'Yedinci Kıta'ya yolculuk - Güncel Haberler

Nereden Başlasam – Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu, “Nereden Başlasam” da farklı disiplinlerin uzmanlarıyla yaptıkları söyleşilerde bu alanların temel kavramlarını, meselelerini konuşuyorlar. Daha fazla derinleşmek isteyenler için konuklarından okuma önerileri alıyorlar. “Nereden Başlasam”ı buradan dinleyebilirsiniz.

“İlk Sayfası”

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu bu seride ise yazarlarla konuşuyor. Bir kitabın ilk sayfası üzerinden yazarlara nasıl yazdıklarını soruyorlar ve nasıl yazılır sorusuna yanıt arıyorlar. Bir nevi sesli yazı atölyesi düzenliyorlar. Bu podcast serisini buradan dileyebilirsiniz.

“Anlatsam Roman Olur”

Anlatsam Roman Olur’da Nida Dinçtürk, güncel kültür-sanat gelişmelerini takip ediyor, kültür-sanat dünyasından konuklar ağırlıyor. Özgür Mumcu, Gündüz Vassaf, Elif Şafak, Mehmet Ali Alabora ve Sevin Okyay gibi konuklarla gerçekleştirdiği kültür-sanat söyleşilere buradan ulaşabilirsiniz.

“Yerli Müzik”

Şarkılar, döneminin tanığı. Türkiye (müzik) tarihini şarkılar üzerinden okumak mümkün. Marşlarla başlayan, alaturka ve halk müziği ile şekillenen, popüler şarkılarla bugüne ulaşan bir süreç bu. Müzik tarihçisi Murat Meriç’in küratörlüğünü üstlendiği yeni bi’bakaudio serisi Yerli Müzik, Türkiye’nin siyasi tarihinde şarkılı bir yolculuğa davet ediyor ve daha önce Berlin’de duyulmamış ender tınılarla resmi tarihte yazılmayanları seslendirmeyi amaçlıyor. “Yerli Müzik” podcast serisine buradan ulaşabilirsiniz.

“Banttan ve Fişsiz”  

“Banttan ve Fişsiz”, kitap, çeviri, fotoğraf, hikâye, sinema, tiyatro, müzik, edebiyat ve şiirin içinde olduğu keyifli bir podcast serisi. Bu seriyi buradan dinleyebilirsiniz. 

“Biyografik Bilim: Bilim İnsanlarının Ağzından Hayatları”

Aklın Yolu Düşünce Topluluğu tarafından hayata geçirilen “Biyografik Bilim: Bilim İnsanlarının Ağzından Hayatları”nda bilim adamlarının hayatlarına dair ilginç bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu podcast serisini buradan dinleyebilirsiniz. 

“Foto Müze” 

“Foto Müze”,  Açık Radyo’nun fotoğraf ile tarihsel hikaye anlatıcılığını başarıyla sentezleyen bir yayını. Podcast serisinde, Osmanlı dönemi ağırlıklı olmak üzere Türkiye fotoğraf tarihinde bir gezinti yapılıyor.  Eski gazete, dergi, fotoğraf koleksiyonu ve sayısız malzemenin kaynaklık ettiği programda, konusunda uzman olan bir çok konuk da ağırlanıyor. Osmanlı dönemi fotoğraf haneleri ve fotoğrafçıları, dönemin fotoğrafa yaklaşımı, basın-fotoğraf ilişkisi, arşivcilik ve koleksiyonculuk programın ana konuları arasında yer alıyor. Foto Müze, kayıtlarını buradan dinleyebilirsiniz.

“Günün ve Güncelin Edebiyatı”

Seval Şahin’in hazırlayıp sunduğu bu podcast serisinde, romanlar, hikâyeler, kahramanlar, edebiyatseverlerle tartışılıyor. Podcast serisini hemen buradan dinlemeye başlayın.

“Satır Arası”

Birbirini ilk gençlik yıllarından bu yana tanıyan bir arkadaş grubunun seslendirdiği kitaplara ve hikâyelere buradan ulaşabilirsiniz.

“Yazarların Sesinden Öyküler”

Bir öyküyü iki kat büyülü hale getiren, onu yazarının sesinden dinlemek olsa gerek. Yazarların sesinden öykülere buradan ulaşabilirsiniz.

“Ben Okurum”

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum”un her bölümünde okuduğu bir kitabı, kitabın ona hissettirdiklerini anlatıyor, alıntılar paylaşıyor ve dostlarıyla kitaplar hakkında sohbetler ediyor. Başarır’ın bu keyifli podcast serisini buradan dinleyebilirsiniz.

Deniz Yüce Başarır, dinleyicilerle “Ben Okurum” adlı podcast'inde ...

“FilmLoverss”

Esen Tan, Güvenç Atsüren ve Utku Ögetürk gibi isimlerin sinema gündemini yakından takip ediyor, düşüncelerini ise hazırladıkları podcast programlarıyla paylaşıyor. Bu keyifli seriyi buradan dinleyebilirsiniz.

“Film Koması”

Sinema insanı Melikşah Altuntaş’ın hazırlayıp sunduğu bu podcast serisi, iyi bir film izlemek isteyenleri ihya edecek konsept listeler, sinema dünyasının kanayan yaraları ve ilginç olaylarını mercek altına alan dosyalarla sizi film komasına sokmaya hazırlanıyor. Seriye buradan ulaşabilirsiniz.

Kafa Dergisi

Kafa Dergisi, yeni açılan podcast kanalında kendi yazarlarının sesinden yazılara yer veriyor. Podcast serisini buradan dinleyebilirsiniz.

“Karanlık Bölge”

Türkiye’nin ilk podcast dizisi “Karanlık Bölge”buradan dinleyebilirsiniz. Karanlık Bölge‘yi sesiyle aydınlatanlar Tansu Biçer, Tülin Özen ve Özge Satman. Podcast serisinin ses tasarımını ise Eli Haligua ve Fatih Rağbet yapıyor.

Konusu: Ütopik bir gelecekte dedektiflik yapan Yaz, ön yargıları yüzünden Karanlık Bölge Rehabilitasyon Merkezi’nde görevlendirilir. Yaz, bu görevinde çömez partneri Ela ile birlikte beş yıl önce işlediği bir suçtan ötürü Karanlık Bölge’de vaka olan Kuzey Bayraklı’nın rehabilitasyon sürecini tamamlayıp tamamlamadığını test etmektedir. Kuzey, önceki hayatında bir işyerinde üst düzey yöneticilik yapmaktadır ve burada işlediği suç sonrasında aynı firmanın Karanlık Bölgesi’ne bu sefer beyaz yakalı bir kontrol sorumlusu olarak atanır. Dizinin kahramanı Yaz bu ortamda Kuzey’i tanıdıkça ön yargılarından arınabilecek midir? 6 bölümlük dizi yayınlandığı platform ile de bir başlangıç ve yeni bir akım oluşturabilecek mi yakın zamanda ortaya çıkacaktır.