İletişim Başkanlığı'ndan Osman Hamdi Bey Dijital Sergisi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından ressam Osman Hamdi Bey anısına hazırlanan dijital sergi, yarın Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde açılacak.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; milli, tarihi, kültürel ve bilimsel zenginliklerin yeni iletişim ve gösterim teknikleri kullanılarak vatandaşların erişimine sunulmasına devam edildiği belirtilip, hologram ve özel projeksiyon teknolojisiyle dijital sergilerin gerçekleştirileceği ‘360 Kültür Sanat Projesi’nin hayata geçirildiği kaydedildi.

Proje kapsamında, eserleriyle Türk sanat tarihine damga vuran sanatçı Osman Hamdi Bey anısına hazırlanan dijital sergi, 26 Ekim Pazartesi günü Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi‘nde açılacak. Çağdaş Türk resim sanatının ve müzeciliğinin öncüsü Osman Hamdi Bey’in 50’ye yakın özel eseri ve bilinmeyen yönleri üç boyutlu hologram ve özel projeksiyon cihazları ile ‘360 Kültür Sanat Gösterimi’ altında sanatseverlerle buluşacak. Sergide, yeteneği ile bugün dahi tüm dünyayı kendisine hayran bırakan Osman Hamdi Bey’in paha biçilemez eserleri, hayatı ve yaşadığı dönem, özel olarak tasarlanan gösterim tekniklerinin kullanılacağı dijital bir ortamda görülebilecek.

Osman Hamdi Bey Dijital Sergisi, 9 Kasım’a kadar 11.00-18.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. Misafirler, dijital sergide Covid-19 salgınına karşı gerekli tedbirler alınarak ağırlanacak.

Türkiye’de müzeciliğin kurucusu sayılan, Tanzimat döneminde bilim, sanat, arkeoloji ve müzecilik anlamında büyük atılımlar gerçekleştiren Osman Hamdi Bey, mütevazı kişiliği ve sanata adanmış ruhuyla kendisinden geriye paha biçilemez eserler bıraktı. Osman Hamdi Bey, özellikle ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ (1906) ve ‘Silah Taciri’ eserleriyle tüm dünyada adından söz ettirdi.