İki Ülkeyi Birleştiren Osmanlı Köprüsü

Kırklareli’nde Rezve Deresi üzerinde bir ayağı Türkiye, bir ayağı ise Bulgaristan tarafında bulunan Osmanlı dönemine ait Volçan Köprüsü, asırlara meydan okuyan ihtişamıyla göz kamaştırıyor.

Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde Bulgaristan ve Türkiye sınırını oluşturan derenin üzerindeki tarihi köprü, restore edilerek turizme kazandırılacak. Bir ayağı Türkiye, diğer ayağı Bulgaristan’da olan üç kemerinden sadece bir kemeri ayakta kalabilen Volçan Köprüsü‘nün restorasyonu için adımlar atılıyor.

İki ülkeyi birleştiren Osmanlı köprüsü - 2

Boztaş köyüne 5 kilometre uzaklıktaki dereyi geçmek için kesme taştan yapılan sınırların belirlenmesinin ardından bir bölümü Bulgaristan’da kalan Volçan Köprüsü, ihtişamlı görüntüsü ile ilgi çekiyor.

İki ülkeyi birleştiren Osmanlı köprüsü - 3

Rezve Deresi’nin sakin aktığı günlerde heybetini dereye yansıtan köprünün, ağaçların arasında üzerini saran sarmaşıklar ile doğa ile bütünleşmesi insana ayrı bir keyif veriyor. Askeri yasak bölge sınırları içerisinde olan köprüyü ziyaret etmek isteyenler gerekli izinlerin ardından köprüye ulaşabiliyor.

İki ülkeyi birleştiren Osmanlı köprüsü - 4

KÖPRÜ AYAĞA KALDIRILARAK TURİZME KAZANDIRILACAK

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, tarihi köprünün turizme kazandırılması için proje çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Tarihi Köprüler Restorasyon Programı’na alınan tarihi köprünün restorasyon projelerinin hazırlanması ve Koruma Bölge Kurulunca onaylanmasının ardından restore çalışmalarının başlayacağını ifade eden Bilgin, bu tür tarihi yapılara önem verdiklerini söyledi.

İki ülkeyi birleştiren Osmanlı köprüsü - 5

Köprü ile iki ülke bağlarının da güçleneceğine inandığını dile getiren Bilgin, şöyle dedi:

“Volçan Köprümüz Bulgaristan ile aramızda sınır oluşturmaktadır. Özellikle savaş yıllarında köprünün bir bölümü yıkılmış. Biz de köprünün yeniden ayağa kaldırılması ve turizme kazandırılması amacıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Köprüyü ayağa kaldırarak turizme kazandıracağız. Tarihi yansıtması açısından ve sınırda böyle bir güzel köprünün olması hem Türkiye hem Bulgaristan açısından güzel bir çekim alanı.

Özellikle Bulgaristan tarafında askeri yasak bölge olmaması nedeniyle insanlar çok daha yakınına kadar gelerek köprüyü görmektedir. Türkiye tarafı ise askeri yasak bölge olduğu için izinle girilebilmekte. Buranın restorasyonunu yaparak eski haline dönüştüreceğiz. Gelecek nesillere tarihi ve kültürümüze aktarmamız gerekiyor. Bununla ilgili de hazırlıklarımızı yaptık”