İki Milyon Yıllık Fosiller Burdur Doğa Tarihi Müzesi’nde Sergileniyor

Burdur Doğa Tarihi Müzesi’nde, biri dev bir güney filine ait, yaklaşık 2 milyon yıllık olduğu tahmin edilen fosiller sergileniyor.

Corona virüs salgını nedeniyle 2,5 ay kapalı kalan, normalleşme süreciyle birlikte yeniden ziyarete açılan müzeyi yılbaşından bu yana 2 bin 500 kişi ziyaret etti.

Corona virüs tedbirleri kapsamında ziyarete kapatılan Burdur Doğa Tarihi Müzesi, 1 Haziran’da, normalleşme süreciyle birlikte yeniden ziyarete açıldı.

İki milyon yıllık fosiller Burdur Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor - 2

Merkez Zafer Mahallesi’ndeki 19’uncu yüzyıldan kalma Rum Ortodoks Kilisesi’nin restore edilmesiyle oluşturulan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan Burdur Doğa Tarihi Müzesi’nde, Burdur’un Kemer ilçesi Elmacık köyünde yapılan fosil kazılarında ortaya çıkan dev bir güney filine ait iskeletle tarih öncesi canlılara ait kalıntılar sergileniyor.

İki milyon yıllık fosiller Burdur Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor - 3

2 milyon yıllık olduğu tahmin edilen fosillerin yanı sıra Göller Bölgesi’ndeki çok çeşitli kuşlar ve yaban hayatı görselleriyle geçmiş ve yakın tarihe ışık tutan eserler müzede yer alıyor.

İki milyon yıllık fosiller Burdur Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor - 4

Geçen yıl 7 bin 323 kişinin ziyaret ettiği Burdur Doğa Tarihi Müzesi, bu yıl corona virüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 2,5 ay kapalı kaldı.

İki milyon yıllık fosiller Burdur Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor - 5

Normalleşme adımlarının atılmaya başlaması ile yeniden ziyarete açılan müzeye yılbaşından bu yana 2 bin 500 kişi geldi.

İki milyon yıllık fosiller Burdur Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor - 6
İki milyon yıllık fosiller Burdur Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor - 7