Herıtage İstanbul

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında 28 Mayıs – 12 Haziran tarihleri arasında İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin 4.katında gerçekleştirilen Heritage İstanbul, “Hafıza Mekanları Müzeler: Mimari ve Sergileme” konulu sergi ve konferans serisinin açılış resepsiyonu yapıldı.  

Kültürel miras bilincinin artması ve bu mirasın korunması gibi konuları kendisine sosyal misyon edinen ve bu misyon doğrultusunda ürün, hizmet ve teknolojilerin geliştirilmesini hedefleyen koruma, restorasyon, arkeoloji, müze, kütüphanecilik fuar ve konferansı HERITAGE İSTANBUL’un İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu kapsamında düzenlediği Hafıza Mekanları, Müzeler: Mimari ve Sergileme konulu sergi ve konferans serisinin açılış resepsiyonu, MSGÜ Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi ve Heritage Projeleri Kurucusu Osman Murat Akan’ın ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın katılımı ile gerçekleştirildi. 

Dünya müzeciliğinin kalbini İstanbul’da attıran proje, 11 ülkeden 19 uluslararası mimar ve 42 müze projesini İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde buluşturdu.  

Resepsiyona yurt içi ve yurt dışından mimarlar ve mimarlık ofisi yetkilileri, kamu ve özel sektör profesyonelleri, konsolosluklar, ilgili dernek, birlik, STK’ların başkanları, üniversitelerin mimarlık, güzel sanatlar, tasarım fakülteleri dekan, bölüm başkanları ve hocalarının geniş katılımı ile gerçekleşti. 

Heritage Projeleri Kurucusu Osman Murat Akan’ın açılış konuşmasını yaptığı resepsiyonda Akan, Heritage İstanbul’un misyonuna değinerek, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’nin paydaşı olmaktan duydukları mutluluğu ifade etti. MSGÜ Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin yeni binasının yapımındaki desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanlığı’na, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür ederek, “Hafıza Mekanları: Müzeler, Mimari ve Sergileme” sergisinin İRHM’de yer almasının önemi ve anlamına değindiği bir konuşma gerçekleştirdi.  

 Resepsiyonda bir konuşma yapan T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Uçak yoktu, demiryolu yoktu, yol yoktu ama deniz yolu vardı ve bu bölge deniz ticaretinin kalbiydi” sözleriyle Beyoğlu bölgesinin tarih boyunca jeopolitik konumuna, Beyoğlu Kültür Yolu projesi içinde Heritage İstanbul atıfta bulunarak Anadolu’da yapılan kazılara, müzeciliğin önemine değindiği bir konuşma gerçekleştirdi. Geçmişin geleceğe aktarılması ve bu konuda yaptığı çalışmalara Heritage İstanbul’un ne kadar önemli bir misyon üstlendiğini belirtti.