Herge'in Tenten Çizimine Paris'te 2,6 Milyon Euro'luk Rekor Fiyat

Belçikalı çizer Herge’in dünyaca ünlü çizgi roman karakteri Tenten’in bir çizimi Paris’teki açık artırmada 2,6 milyon euro’ya satıldı.

Tenten Maceraları dizisinin 5. cildi olan Mavi Lotus‘un 1936 yılında çizilen kapağı, dünyada en yüksek fiyata satılan çizgi roman deseni olarak da tarihe geçti.  Belçikalı çizgi roman yazarı Herge’nin yarattığı Tenten kahramanını konu alan ve kendisi tarafından yapılan resim perşembe günü Paris’te Artcurial müzayede salonunda 2,6 milyon euro’ya alıcı buldu. Resmin, komsiyon ve diğer masraflarla birlikte toplam maliyeti 3,2 milyon euro’ya ulaştı.

Herge'in Tenten çizimine Paris'te 2,6 milyon euro'luk rekor fiyat - 2

Guaj, suluboya ve mürekkep kullanılan resimde Tenten ve köpeği, porselen bir vazo içinde bir ejderhadan saklanmaya çalışırken görülüyor. Herge, bu resmi, beşinci Tenten kitabı Mavi Lotus’un kapağı olarak tasarlamış, ancak maliyeti yükselteceği gerekçesiyle yayınevi reddetmişti.
Daha sonra resmin yalınlaştırılmış bir versiyonu kapakta kullanıldı.

Herge'in Tenten çizimine Paris'te 2,6 milyon euro'luk rekor fiyat - 3

Tenten’in 1931’de Japon işgali sırasında Çin’e seyahatini konu alan Mavi Lotus ilk olarak 1936’da yayımlandı. Kitaplarında Herge mahlasını kullanan ünlü ilüstratör Geroges Remi, Tenten kahramanını 1920’lerde yaratmıştı.

Herge'in Tenten çizimine Paris'te 2,6 milyon euro'luk rekor fiyat - 4

Sürükleyici öyküleri sayesinde dünya çapında şu ana kadar yaklaşık 250 milyon adet satan Tenten, son olarak 1976 yılında basıldı. Fakat bu tarihten beri satışlarda düşüş yaşanmadı. Her yıl dört milyona yakın Tenten albümü satılırken çizgi karakterin en büyük hayranlarının başında Çinliler geliyor.

Herge'in Tenten çizimine Paris'te 2,6 milyon euro'luk rekor fiyat - 5

1931 yılında siyah-beyaz bir albüm olarak basılan Tenten Kongo’da adlı çizgi roman yoğun bir şekilde eleştirilmiş olsa da hala en çok arananlar listesinde bulunuyor. Tenten aya ilk ayak basan çizgi roman kahramanı olarak biliniyor. Herge tarafından çizilen hayal ürünü füze ise mağazalarda hala en çok satılan ürünler arasında. Turistler Tenten biblolarını, anahtarlıklarını ve daha bir çok ürünü almak için birbiriyle yarışıyor. Tenten deyince akla gelen diğer bir karakter de onun sadık ve sevimli köpeği Milu. İkili dünya çapında Belçika’nın önde gelen sembolleri arasında.