Gölgeler İçinde Filmine Moskova Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü

Senaristliğini ve yönetmenliğini Erdem Tepegöz’ün üstlendiği Gölgeler İçinde filmi, 42. Moskova Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşen 42. Uluslararası Moskova Film Festivali’nin kapanışı dolayısıyla Rusya tiyatrosunda tören düzenlendi. Corona virüs tedbirlerinin alındığı törene çok sayıda davetli katıldı. Festivalde Rus Andrey Zaytsev yönetmenliğindeki Kuşatma Günlüğü filmi Altın Aziz Georgiy ana ödülünü kazandı.

EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ RİSHİ PELHAM’A

Gümüş Aziz Georgiy jüri özel ödülüne, senaristliğini ve yönetmenliğini Erdem Tepegöz’ün yaptığı Gölgeler İçinde filmi layık görüldü. Festivalin en iyi yönetmen ödülünü İngiliz Rishi Pelham, Hilda filmiyle aldı.

EN İYİ KADIN OYUNCU MEGAN PERVİ

En iyi erkek oyuncu ödülünü Yağda Peynir Gibi filmindeki rolüyle İsrailli Gur Bentvich’e kazanırken, en iyi kadın oyuncu ödülü, Hilda filmindeki performansıyla İngiliz Megan Pervis’e verildi.

Güney Koreli Gvanço Çon’un yönetmenliğindeki Noktürn, en iyi belgesel ödülünü kazandı. En iyi kısa film ödülü, Mısırlı Sameh Alaa’nın Yüzünü Unutmaya Korkuyorum filmine verildi. Festivalde, senaristliğini ve yönetmenliğini Faysal Soysal’ın üstlendiği Ceviz Ağacı filminin uluslararası prömiyeri gerçekleştirildi.

“BU ÖDÜLLER BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Yönetmen Erdem Tepegöz, törenin ardından  yaptığı açıklamada, filminin jüri özel ödülünü kazanmasından mutlu olduğunu söyledi.  Yedi yıl önce gerçekleşen 35. Uluslararası Moskova Film Festivali’ne Zerre filmiyle katıldığını ve “En İyi Film” ödülünü kazandığını hatırlatan Tepegöz, “Bu ödüller bizim için çok önemli. Bunlar, yeni filmlerin yapımındaki yolları daha kolay geçmemizi sağlıyor” dedi. TRT’nin ortak yapımcısı olduğu Gölgeler İçinde filmiyle Antalya’da devam eden 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne de katıldıklarını dile getiren Tepegöz, bu tür festivallerin izleyiciye ulaşma açısında büyük öneme sahip olduğunu ifade etti.