Glastonbury Festivali'nin 50. Yılı Sanal Sergiyle Kutlanıyor

Dünyanın en büyük açıkhava festivali Glastonbury, corona virüs önlemleri kapsamında bu yıl iptal edildi. Londra’daki The Victoria Albert Museum, Glastonbury’nin 50. yıldönümünü sanal sergiyle kutluyor.

Dünyanın en büyük açıkhava festivali olan ve İngiltere’nin Glastonbury şehrinde yapılan Glastonbury Festivali, corona salgını nedeniyle bu yıl iptal edildi.

24-28 Haziran tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan ve bu yıl 50’nci yaşını kutlayacak olan festival, 2021’e ertelendi.

İlk olarak 1970 yılında İngiltere Pilton’da düzenlenen festival, bu yıl 200 binden fazla dinleyiciyi ağırlamaya hazırlanıyordu. Festival, 50’nci yıldönümüne özel olarak gerçekleştireceği program için bilet almış olan 135 bin kişiye, 2021 yılında gerçekleşecek festivale bilet garantisi ya da iade seçenekleri de sundu.

Her yıl yağmurlu hava koşullarına bile aldırmada festival alanını dolduranlar, bu yıl Glasonbury ruhunu sanal ortamda yakalama fırsatına sahip olabilecekler. Londra’daki The Victoria & Albert Museum, Glastonbury’nin 50. yıl dönümünü, sanal bir sergiyle kutluyor.

22 Haziran’da başlayan sanal sergi kutlaması bir hafta boyunca sürecek. The Victoria & Albert Museum’un internet sayfasından fotoğraflar, posterler, biletler, mimari çizimler, çalma listeleri gibi festivale ait arşiv görüebiliyor.

Sadeleştirilmiş kullanımıyla Glastonbury ya da Glasto denilen Glastonbury Çağdaş Performans Sanatları Festivali , 1970’li yıllarda hippi akımları ve özgürlük hareketi etkisi başlamıştı. Yeşil alanda müzik ve canlı sanat performansların sergilendiği dünyanın en büyük açık hava festivali her yıl renkli görüntülere sahne oluyordu. İşe geçmiş yıllardan Glastonbury görünümleri…