Geleneksel Sanatımız ‘Yorganın Öyküsü’ Miami Sanat Fuarı’nda

Her yıl düzenlenen en önemli sanat festivali haftası olan Art Basel Miami haftasında SPECTRUM MİAMİ Sanat Fuarında, geleneksel sanatımız ‘Yorganın Öyküsü’ çağdaş sanat tablolarına dönüştürülerek tanıtılacak.

Miami’de her yıl düzenlen en önemli sanat festivali olarak bilinen Art Basel sanat haftasına dördüncü defa katılmak üzere Paris’te bulunan l’Association des Artistes Contemporains de Turquie a Paris-ACT Çağdaş Sanatçılar Paris’te kısaca ACT adlı Derneğin Kurucusu ve Başkanı Nazan Aktan’ın hazırladığı proje en önemli sanat haftasında sergilenecek. Sahibi olduğu ACT CONTEMPORARY Miami şirketinin organizasyonuyla, kaybolmaya başlayan geleneksel sanat yorgancılığı çağdaş sanata dönüştürülerek Dünya’ya tanıtılması amacıyla hazırlanan projede, 11.si düzenlenen SPECTRUM Miami sanat fuarında sergilenecek. 30 Kasım-4 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleşen fuarda, Türkiye’yi temsil edecek olan ACT CONTEMPORARY(stant 1213) galerisinin hazırlayıp sunduğu proje T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklendi.

Dünyanın prestijli ve önemli sanat etkinliklerinin başında olan ve dördüncü kez katılacak olan ACT CONTEMPORARY, Art Basel Miami Haftasında,11.. düzenlenen SPECTRUM  MİAMİ Sanat Fuarında bu yıl farklı bir konsept ile geleneksel el yapımı yorganların çağdaş tablolara dönüştürülerek yeniden canlanmasını hedefliyor. 2015 yılında Paris’te kurulan Çağdaş Türk Sanatçıları Paris Derneği / Association des Artistes Contemporains de Turquie a Paris- ACT öncülüğünde,bir Anadolu adeti ve zanaatı olan ‘Yorganın Öyküsü’ dünya sanatçılarıyla aynı platformda buluşacak.

 Sanat iki ülke arasında yeni bir köprü kuracak

Dernek Kurucusu ve Başkanı Nazan Aktan, ”Çağdaş Türk Sanatçıları Paris’te Derneği – Association des Artistes Contemporains de Turquie a Paris- ACT’i, Türkiye ve Avrupa arasındaki dostluğu sanat faaliyetleriyle geliştirmek için kurdum. Ülkemizi ve kültürünü sanatçılarımızla sergiler ve etkinlikler düzenlerken, kıtalar arasındaki diyaloğu sanat yoluyla geliştirmede katkıda bulunmak amacındayız. Pek çok farklı faaliyetimizde uluslararası platformlarda yer alıyoruz. Kültürlerarası öğrenme, deneyim ve bilgi paylaşımı yoluyla önyargı ve ayırımcılık hislerinden arınma, geleceğe yönelik dostluk kurma, var olan dostlukları geliştirme, dünyada uygulanan kültür-sanat politikalarına uygun trendlerle yeni projelere katılabilmek başlıca hedefimiz.“ACT’in merkezi olan Fransa’da, şimdi yeni kurulan ACT CONTEMPORARY Miami organizasyon şirketi ile dünyanın en önde gelen çağdaş sanat merkezi Paris ve Art Basel Haftası Miami’de ülkemizin kültürel yapısını temsil etme olanağı bulurken, projelerimizde pek çok değerli sanatçımız, dünyaya açıldığı merkezlerde kendilerini gösterme fırsatını yakalamış oluyorlar.. Sanat, dünyanın ortak dili, ülkemizin de bu yolla tarihsel ve kültürel, aynı zamanda çağdaş, özgün yapısının dünya ile beraber olduğumuzun en güzel örneği olacağına inanıyorum” dedi.

ACT CONTEMPORARY yoluna, Miami’den sonra Milano, New York, Paris sanat fuarlarına 2023’de devam edecek.