Gal Gadot'un Canlandıracağı Kleopatra Siyahi Olmalı Polemiği

Hollywood’ta siyah oyunculara daha az rol verildiğine dair eleştiriler bu kez Gal Gadot’un Kleopatra’yı canlandıracağı filmde gündeme geldi. Tarihi gerçeği bilmeyen pek çok kişi Yunan Kleopatra’yı siyah sanınca ortalık karıştı.

İsrailli oyuncu Gal Gadot’un yeni filminde ikonik Mısır kraliçesi Kleopatra’yı canlandıracağını açıklaması üzerine sosyal medyada ırçılık tartışması çıktı.

Gal Gadot'un canlandıracağı Kleopatra siyahi olmalı polemiği - 2

Kleopatra’nın siyah ve Kuzey Afrikalı olduğunu düşünen sosyal medya kullanıcıları, oyuncu seçimi nedeniyle ateş püskürdü.

Gal Gadot'un canlandıracağı Kleopatra siyahi olmalı polemiği - 3

Beyaz bir İsrailli kadın olan Gadot’un böyle bir rol oynamasının uygunsuz olduğunu savunan sosyal medya kullanıcıları, rolün Afrikalı ya da siyah bir oyuncuya verilmesini önerdi.

Gal Gadot'un canlandıracağı Kleopatra siyahi olmalı polemiği - 4

Ancak bu öfke, Mısır hükümdarının aslında etnik olarak Yunan kökenli olduğunu belirten diğer sosyal medya kullanıcıları tarafından alay konusu oldu.

Gal Gadot'un canlandıracağı Kleopatra siyahi olmalı polemiği - 5

MÖ 30’daki ölümünden önce Ptolemaios Krallığı’nın son hükümdarı olan ve Mısır’da doğan Kleopatra, 275 yıl boyunca Mısır’ı yöneten Makedon Yunan kraliyet ailesinin bir üyesiydi.

Gal Gadot'un canlandıracağı Kleopatra siyahi olmalı polemiği - 6

Ortalığı karıştıran bu hatalı bilgi nedeniyle Kleopatra’nın beyaz olduğunu anlatmaya çalışan sosyal medya kullanıcıları, “İnsanlar, siyah olmayan Gadot’un siyah olmayan Kleopatra’yı oynayacağı için üzgün” diyerek tuhaf durumla dalga geçti.