Devlet Tiyatroları Oyunları YouTube'da Yayınlanacak

Corona virüs salgını nedeniyle tiyatrolardan uzak kalan sanatseverler için Devlet Tiyatroları oyunları Kültür ve Turizm Bakanlığı YouTube kanalından evlere ulaştırılacak.

Dünyayı etkisi altına alan salgın sürecinde tiyatrodan uzak kalan sanatseverler için Kültür ve Turizm Bakanlığı, YouTube kanalı üzerinden her hafta bir oyun paylaşacak. İlk eser olarak yayımlanan Kadın ve Kedi adlı oyunun yanı sıra 6 hafta sürecek olan paylaşımlarda tiyatroseverler, okuma tiyatrosundan farklı olarak yapılan canlandırmaları da izleme imkanı bulacak.

Seyircilere, sanatçıların projeksiyon yardımıyla perdeye yansıtılan metni okurken karakterlere nasıl hayat verdikleri gösterilecek.

Yerli klasik oyunların tercih edildiği Devlet Tiyatroları’nın ‘Okuma Gösterimleri’ projesiyle hayatında hiç tiyatroya gitmemiş ve turnelerin de ulaşamadığı yerlerdeki izleyiciler dijital ortamdan tiyatro izleyebilecek. Her salı bir oyunun yükleneceği video paylaşım sitesi kanalında tiyatroseverler önümüzdeki hafta da Bilge Karasu’nun Sevilmek adlı eserini izleyebilecek.

Bakanlık tarafından sonrasında sırasıyla Oktay Rıfat’ın Yağmur Sıkıntısı, Vüs’at O. Bener’in Ihlamur Ağacı ve Behiç Ak’ın Fay Hattı ile Özen Yula’nın Ay Tedirginliği adlı oyunları paylaşılacak.

Bakanlık tarafından sanatseverlerin evlerinde bulunduğu dönemlerde keyifli vakit geçirmesini sağlayacak farklı etkinliklerin yeni projeler ile tiyatroseverlerle buluşmaya devam edeceği ifade edildi.