David Fincher'dan Joker'e Eleştiri: Akıl Hastalarına iİhanet

Fight Club’ın (Dövüş Kulübü) yönetmeni David Fincher geçen yıla damga vuran Joker filmini akıl hastalığını tasvir etme biçimi nedeniyle eleştirdi.

Yedi, Dövüş Kulübü, Panik Odası, Zodiac ve Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi gibi filmlerle tanınan yönetmen David Fincher, 2019’a damgasını vuran Joker filmi hakkında konuştu.

David Fincher'dan Joker'e eleştiri: Akıl hastalarına ihanet - 2

Fincher, yönetmenliğini Todd Phillips’in yaptığı filmin akıl hastalığını tasvir etme biçiminin problemli olduğunu belirtti.

David Fincher'dan Joker'e eleştiri: Akıl hastalarına ihanet - 3

Screen Rant’in haberine göre verdiği yeni röportajda David Fincher da Joker’in yönetmeni Phillips’in, Martin Scorsese’nin Taksi Şoförü’yle (Taxi Driver) Komediler Kralı’nı (The King of Comedy) birleştirdiğini söyledi ve sözlerine devam etti:

David Fincher'dan Joker'e eleştiri: Akıl hastalarına ihanet - 4

Kimsenin bu malzemeye bakıp şöyle düşüneceğini sanmıyorum: ‘Evet hadi (Taksi Şoförü’nün) Travis Bickle’ıyla (Komediler Kralı’nın) Rupert Pupkin’ini alalım ve onları birleştirelim. Sonra akıl hastalarına ihanet ederek onu oyuna getirip milyar dolarlar kazanmak için yeniden satışa sunalım.’

David Fincher'dan Joker'e eleştiri: Akıl hastalarına ihanet - 5

Joker’de Joaquin Phoenix’e en eyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandıran Arthur Fleck karakterinin durumu gerçek bir akıl hastalığına dayansa da film bir bütün olarak akıl hastalarının özellikle de ne kadar tehlikeli olabileceklerine dair klişeleri sürdürdüğü gerekçesiyle eleştiriliyor.

David Fincher'dan Joker'e eleştiri: Akıl hastalarına ihanet - 6

58 yaşındaki yönetmeni sözleri filmin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen Arthur Fleck karakterine dair tartışmaları tekrar başlattı.