cobain

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), geçen ay 27’nci ölüm yılı olan Nirvana grubunun solisti Kurt Cobain ile ilgili 10 sayfalık bir dosya yayımladı.

Billboard’da yer alan habere göre dosyada 5 Nisan 1994 yılında Seattle’daki evinde intihar eden müzisyenin ölümünün nedeni hakkında endişeli mektuplar yer alıyor. Seattle Polis Departmanı, müzisyenin bir av tüfeğiyle kendini öldürdüğü sonucuna varmış, evde bir intihar notu da bulmuştu.

Ancak dosyadan, isimleri açıklanmayan ve müzisyenin ölümünün bir cinayet olduğuna inanan iki kişinin mektubu çıktı. 24 Eylül 2003 tarihli ilk mektupta Cobain’in eşi Courtney Love’ın bu ölümle ilgili olduğunu iddia ediliyor. 20 Kasım 2006 tarihli ikinci mektupta ise silahta parmak izinin olmamasına ve intihar notunun bir bölümünde kullanılan farklı bir el yazısına dikkat çekiliyor. FBI yetkilileri ise mektuplara “Bay Cobain’in bir cinayet kurbanı olabileceği konusunda endişelerini anlıyoruz. Bununla birlikte çoğu cinayet soruşturması genellikle eyalet veya yerel makamların yargı yetkisine giriyor” yanıtını verdi.