Box Office Çin: 2021'e Hızlı Girildi, Yılbaşı Hafta Sonu Gişe Rekoru Geldi

Yeni yıla hızlı bir giriş yapan Çin sinemalarında, 1 Ocak’ta erişilen yaklaşık 92 milyon dolar ile yılın ilk günü hasılat rekoru, yılbaşı hafta sonunda ulaşılan yaklaşık 198 milyon dolar hasılatla birlikte ise yılbaşı hafta sonu rekoru kırıldı.

Corona virüs pandemisi sonrası 2020’nin yaklaşık altı ayında sinemaların tamamen kapalı olduğu Çin, salonları kademeli açma sürecinden sonra yerli filmlerin vizyondaki etkisiyle önemli sonuçlar almaya devam ediyor. Box Office Türkiye’nin haberine göre;; normalleşme sürecini büyük oranda tamamlayan Çin sinema sektörü, yeni yılla birlikte bu momentumu rekorlara çevirmeye başladı.

Box Office Çin: 2021'e hızlı girildi, yılbaşı hafta sonu gişe rekoru geldi - 2

1 Ocak’ta ülke genelinde yaklaşık 92 milyon dolar hasılat toplanmasıyla yılın ilk günü hasılat rekoru kırılırken, hafta sonu boyunca toplanan 198 milyon dolarla ise yılbaşı hafta sonu rekoru kırıldı.

Box Office Çin: 2021'e hızlı girildi, yılbaşı hafta sonu gişe rekoru geldi - 3

Geçen yıl salgının patlak vermesiyle Çin Yeni Yılı hafta sonunda sinemalar kapatılmıştı. Bu yıl ise Çin Yeni Yılı hafta sonunda (12-14 Şubat), merakla beklenen yerli filmlerden Detective Chinatown 3’ün gösterime girmesiyle 500 milyonu doları aşan toplam hasılat hedefleniyor.

Box Office Çin: 2021'e hızlı girildi, yılbaşı hafta sonu gişe rekoru geldi - 4

Rekorun geldiği yılbaşı hafta sonunda vizyonun yenilerinden A Little Red Flower, yaklaşık 80 milyon dolarla listenin ilk sırasında yer aldı. Film hafta sonu öncesi gösterimlerden elde ettiği hasılatlarla birlikte şimdiye kadar yaklaşık 115 milyon dolara ulaştı.

Box Office Çin: 2021'e hızlı girildi, yılbaşı hafta sonu gişe rekoru geldi - 5

Vizyonun bir diğer yeni yerli filmi Warm Hug, 50,2 milyon dolarla açılışını ikinci sırada gerçekleştirirken, geçen hafta sonunun lideri Shock Wave 2, 33,8 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Box Office Çin: 2021'e hızlı girildi, yılbaşı hafta sonu gişe rekoru geldi - 6

Disney’nin ABD’de Disney+’ta yayınlanan animasyonu Soul ise, ikinci hafta sonunda açılış hafta sonunda elde ettiği miktarı neredeyse ikiye katlayarak yaklaşık 14 milyon dolar hasılata erişti. Filmin Çin’de çok olumlu eleştiriler aldığı özellikle not düşülüyor.

Box Office Çin: 2021'e hızlı girildi, yılbaşı hafta sonu gişe rekoru geldi - 7

Wonder Woman 1984 ise üçüncü hafta sonunda düşüşünü sürdürdü ve yılbaşı hafta sonunda yalnızca 300 bin dolar hasılata ulaşabildi. Film şimdiye kadar Çin’de toplam 25 milyon dolar, dünya genelinde ise 118,5 dolar milyon hasılata erişti.

Box Office Çin: 2021'e hızlı girildi, yılbaşı hafta sonu gişe rekoru geldi - 8