Beşiktaş'ta Tarihi Eser Operasyonu: Bizans ve Osmanlı Dönemlerine Ait Eserler

Beşiktaş’ta düzenlenen tarihi eser operasyonunda Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait taşınmaz mimari eserlerden söküldüğü değerlendirilen 71 adet çeşitli form ve biçimlerde kültür varlıkları ele geçirildi. 2 şüpheli gözaltına alınırken, ele geçirilen eserler de İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün avlusunda sergilendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tarihi eser toplayan ve satan kişilere yönelik Beşiktaş’ta antikacı olarak faaliyet gösteren iki işyeri ve bir eve dün operasyon düzenledi.

Beşiktaş'ta tarihi eser operasyonu:  Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler - 2

Ekiplerin adreslerde yaptığı aramalarda Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait taşınmaz mimari eserlerden söküldüğü değerlendirilen 71 adet çeşitli form ve biçimlerde kültür varlıkları ele geçirildi.

Beşiktaş'ta tarihi eser operasyonu:  Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler - 3

Adreslerde yakalanan 2 şüpheli hakkındaki “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na Muhalefet” suçundan başlatılan soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Beşiktaş'ta tarihi eser operasyonu:  Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler - 4

Öte yandan ele geçirilen taşınmaz kültür varlıklarının İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzeleri Müdürlüğü ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edileceği belirtildi.

Beşiktaş'ta tarihi eser operasyonu:  Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler - 5
Beşiktaş'ta tarihi eser operasyonu:  Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler - 6
Beşiktaş'ta tarihi eser operasyonu:  Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler - 7