Avatar 2 ve Star Wars'ın Gösterimleri Ertelendi

Corona virüs salgını nedeniyle birçok filmin vizyon tarihi değişti ya da ertelendi. Son olarak Avatar 2 ve Star Wars’ın gösterimleri ertelendi. İşte salgın nedeniyle planlandığı tarihte izleyiciyle buluşamayan filmler…

Walt Disney‘in kararı Covid-19 salgını nedeniyle zor günler geçiren sinema işletmecilere yeni bir darbe vurdu. 

Walt Disney’den yapılan açıklamada, Avatar 2‘nin 17 Aralık 2021 yerine 2022’de, yeni Yıldız Savaşları‘nın da (Star Wars) 2023’te izleyiciyle buluşacağı ifade edildi.

Ağustos ayında vizyona girmesi planlanan Mulan’ın ise programdan tamamen kaldırıldığı belirtildi.

Şirketin sözcüsü, “Küresel sağlık krizinde iş, filmleri nasıl piyasaya sunacağımıza geldiğinde hiçbir şeyin değiştirilemez olamayacağı aşikar hale geldi. Bugün bu filmi dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere en etkili şekilde nasıl sunabileceğimizi değerlendirirken Mulan için vizyon planlarımızı durdurduk” dedi.

ABD’de en büyük iki pazar olan New York ve Los Angeles, sinemaları yeniden açmak için somut bir plana sahip değilken, İngiltere’de sosyal mesafe kurallarına riayet edildiği sürece sinemaların 4 Temmuz’dan itibaren yeniden açılmasına izin verilmişti.

Dünyanın en büyük ikinci film pazarı Çin’de de salgın nedeniyle 6 ay boyunca kapalı sinema salonları bu hafta yeniden açılmaya başlamıştı.

Gösterimi ertelenen bir diğer film de Ben Affleck ve Matt Damon’ın rol aldığı tarihi gerilim filmi Son Düello oldu. Film, Ekim 2021’de vizyona girecek.

Avatar 2 ve Star Wars'ın gösterimleri ertelendi(Vizyon tarihleri değişen filmler) - 2

Spider-Man 3

Sony, Tom Holland’ın başrolde yer aldığı Spider-Man 3 (Örümcek Adam 3) filminin gösterim tarihini ikinci kez erteleme kararı aldı. Öncelikle 16 Temmuz 2021’i kendine vizyon tarihi olarak seçen Spider-Man 3, corona virüs engeliyle birlikte 5 Kasım 2021’e ertelenmişti. Şimdi ise bir kez daha değiştirilerek 17 Aralık 2021 tarihinde karar kılındı.

Orijinal vizyon tarihi: 16 Temmuz 2021-5 kasım 2021

Yeni vizyon tarihi: 17 Aralık 2021