Arjantin'de Dansçıların Pandemi İsyanı

Öncelikli aşı tartışmalarının yaşandığı Arjantin’de pandemi kısıtlamalarına isyan eden Tangocular, protesto eylemi gerçekleştirdi.

Tangonun ana vatanı Arjantin’de corona virüs salgını yüzünden kapalı ve kalabalık alanlarda toplanma yasağı en fazla bu dansa gönül veren profesyonelleri etkiledi.

Arjantin'de dansçıları pandemi isyanı - 2

Neredeyse bir yıldır çalışamayan Tango dansçıları dün başkent Buenos Aires’te Kültür Bakanlığı binası önünde bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

Arjantin'de dansçıları pandemi isyanı - 3

‘Tango kültürümüz ve işimiz’ yazılı pankartlar taşıyan dansçılar, hükümetin çalışmalarına imkan veren yeni bir düzenleme yapması talebinde bulundu.

Arjantin'de dansçıları pandemi isyanı - 4

Arjantin’in çeşitli şehirlerinde, hükümete yakın bazı kişilere iltimaslı bir şekilde corona virüs aşısı uygulanması yapıldığını ortaya çıkmasıyla Sağlık Bakanı Gines Gonzalez Garcia istifa etmek zorunda kaldı.

Arjantin'de dansçıları pandemi isyanı - 5

29 Aralık 2020’de başlayan, sağlık çalışanları, güvenlik güçleri, öğretmenler ve risk grubuna giren yaşlıların öncelik verildiği aşılama planı kapsamında bugüne kadar yaklaşık 1 milyon doz Kovid-19 aşısı uygulandı.

Arjantin'de dansçıları pandemi isyanı - 6

Ülkeye şu ana kadar Sputnik V aşısından 1 milyon 240 bin doz, Hindistan’da üretilen Covishield aşısından 580 bin doz, Çin’de üretilen Sinopharm aşısından da 1 milyon doz getirilmişti.

Arjantin'de dansçıları pandemi isyanı - 7

Yaklaşık 45 milyon nüfuslu Arjantin’de yaklaşık 52 bin kişinin ölümüne sebep olan Kovid-19, bugüne kadar 2 milyondan fazla kişide görüldü.