Aradığınız Sanat Dolu Yeni Yıl Hediyesi, 51. ONLINE Sanat Müzayedesi’nde!

Yeni yılda sevdiklerine sanat dolu bir armağan vermek isteyenler için onlinemuzayede.com’da kaçırılmayacak bir müzayede başlıyor.

Yerli ve yabancı ressamların birbirinden özel eserlerinin satışa sunulduğu 51. ONLINE Çağdaş ve Klasik Sanat Müzayedesi’nin en dikkat çekenleri arasında, Çağdaş Türk resminin soyut akımının öncülerinden Selim Turan ve batılı kaynaklarda adından söz ettirebilmiş ilk Türk sanatçısı Fikret Mualla yer alıyor.   Müzayede öne çıkan diğer eserler ise, Erro, Romero Britto, Zhi-hong Li, Vahid Danaeifar, Chintan Upadhyay, Mark Brusse gibi dünyaca ünlü ressamlara ait.

Yılbaşı öncesinde farklı ve özel bir hediye arayışında olanlar için hazine değerinde eserler ve heykeller barındıran müzayede, 19 Aralık saat 20:30’a kadar devam edecek.

Türkiye’nin hem ismi hem de kendisi ONLINE olan tek müzayede evi onlinemuzayede.com,  yılbaşı öncesinde gerçekleştirdiği müzayede ile Türk ve dünya resim sanatının önemli ressamlarına ait birbirinden özel eserlerle dolu, kaçırılmayacak bir açık artırmaya imza atıyor.

Selim Turan’dan soyut resmin en güzel örnekleri

51. ONLINE Sanat Müzaye’sinde, Çağdaş Türk Resmi’nin soyut yöndeki çalışmalarının öncüleri arasında olan Selim Turan’ın tuval üzeri yağlı boya ve kâğıt üzeri guaj tabloları yer alıyor. Çizgi ve leke uyumu, denge, ilişki ve kompozisyon karakteri gibi Selim Turan’ın soyut çalışmalarını belirleyen başlıca nitelikleriyle dikkat çeken eserleri, 1950’li yılların sonlarında resmedilmiş. Sanatseverler için harika bir hediye seçimi olan Turan’ın açık artırmaya çıkan beş eserin tümü, imzalı ve Galerie Mony Calatchi, Paris arşivinden. 

Çağdaş resim sanatımızı batı dünyasına açan ressam: Fikret Mualla

Müzayedenin öne çıkan ressamları arasında, trajik yaşamı ve bunalımları ile resminin özgün-kişilikli yapısıyla çağdaş resim sanatımızın kapılarını batı dünyasına açmayı başarmış ve batılı kaynaklarda kendi adından söz ettirebilmiş ilk Türk sanatçısı, Fikret Mualla’ya ait eserler bulunuyor. Uzun yıllar Paris’te yaşayan Mualla, Paris’in eğlence yerlerini, içki salonlarını, sokakta gezinen insanlarını ve kafelerini, irili ufaklı resimlerinde renkli bir anlatımla sergiliyor. Uluslararası çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Mualla’nın, açık artırmada satışa sunulan üç eserinden ikisi Kerem Topuz ve Marc Ottavi tarafından hazırlanmakta olan Fikret Mualla Catalogue Raisonnée II. Cildinde yer alacak.

Dünyanın her yerinden eşsiz birer hediye

Müzayedede yer alan yabancı ressamlar ve eserleri ise özgünlükleriyle her biri eşsiz birer hediye özelliğinde. Gugenheim, Moma, Tate, Pompidou gibi dünyanın önde gelen 40’ı aşkın müze koleksiyonlarında eserleri sergilenen İzlandalı ressam Erro, Neo-Pop’un öncülerinden Brezilyalı ressam, serigraf ve heykeltıraş Romero Britto,  Uzakdoğu ve Avrupa’da 20’yi aşkın müzede eserleri bulunan Çinli ressam Zhi-hong Li,  kendi kuşağında İran’ın en önemli sanatçılarından Vahid Danaeifar,  Hint Çağdaş Sanat’ının önemli ressamlarından Chintan Upadhyay ve Hollanda Çağdaş Sanatı’nın önemli temsilcilerinden Mark Brusse’e ait birbirinden özel eserler, 19 Aralık saat 20:30’a kadar açık artırmada olacak. Müzayedeye katılabilmek için www.onlinemuzayede.com’a üye olmayı unutmayın!