Afrikalı Sanatçılar, Olduğun Gibi Güzelsin İsimli Çağdaş Sanat Projesinde Birleşti

Senegal’in başkenti Dakar’da, Afrikalı sanatçıların eserlerinden oluşan Olduğun gibi güzelsin (You are beautiful the way you are) isimli çağdaş sanat projesi, siyahi kimliği üzerine farklı bir bakış açısı sunuyor.

Dünyanın dört yanından 17 Afrikalı sanatçının farklı disiplinlerdeki çağdaş sanat çalışmaları, Dakar’da halka açık alanlarda ziyaretçilerini bekliyor.

Marakeş’in Andy Warhol’u olarak bilinen Faslı fotoğraf sanatçısı Hassan Hajjaj, portreleriyle ünlenen Senegalli Alun Be, çektiği fotoğrafları kolajlayarak resmeden Amerikalı Jordan Casteel’in de aralarında bulunduğu sanatçıların modern sanat alanındaki eserleri, köprü, otobüs durağı, kavşak gibi günlük hayatta sıkça kullanılan yaşam alanlarını süslüyor.

Afrikalı sanatçılar, Olduğun gibi güzelsin isimli çağdaş sanat projesinde birleşti - 2

Projede, 17 sanatçının fotoğraf, resim ve kolajdan oluşan eserlerinin yanı sıra Senegalli ünlü rapçi Xuman ile aktivist ve şarkıcı Aida Sock’un da ifadelerinin yazılı olduğu iki çalışma da yer alıyor.

Afrikalı sanatçılar, Olduğun gibi güzelsin isimli çağdaş sanat projesinde birleşti - 3

Projenin Küratörlerinden Djibril Drame, eserleri, ABD’de yaşayan projenin diğer küratörü Modou Dieng ile 3 ay gibi kısa sürede bir araya getirdiklerini söyledi. Siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesinin akabinde siyahi olmak ve siyahi kimliğine ilişkin başlayan tartışmalardan ilham aldıklarını belirten Drame, şöyle devam etti:

Afrikalı sanatçılar, Olduğun gibi güzelsin isimli çağdaş sanat projesinde birleşti - 4

“Bu proje, çağdaş sanatın bir nevi siyahi yorumu oldu. Senegal’in ilk Cumhurbaşkanı şair ve yazar Leopold Senghor’un felsefesinden yola çıktık. Vermek istediğimiz mesaj çok net; ‘Ten renginde sorun yok, onaylanmaya ihtiyacın yok, sen olduğun gibi güzelsin. Kimse için değişmene gerek yok. Ten rengin, ırkın, dilin, senin parçan ve bunu başkaları seni kabul etsin diye değiştirmeye çalışma, kucakla. Seni bilgine, deneyimlerine ve karakterine göre değerlendirsinler, rengine göre değil.”

Afrikalı sanatçılar, Olduğun gibi güzelsin isimli çağdaş sanat projesinde birleşti - 5

Drame, eserleri, otobüs durağı, köprü altı, basketbol sahası gibi halka açık alanlara yerleştirerek sanatı herkes tarafından ulaşılabilir kılmak istediklerini dile getirdi. Sanatı, özellikle de çağdaş sanatı demokratikleştirmek istedik diyen Drame, şunları kaydetti:

Afrikalı sanatçılar, Olduğun gibi güzelsin isimli çağdaş sanat projesinde birleşti - 6

“Bu çalışmaları müzelere, galerilere hapsetmek yerine sokağa yerleştirmek istedik. Aralarında çok pahalı eserler var ama siz otobüs beklerken bunları görebiliyorsunuz. Bu yönüyle de projenin özel olduğunu düşünüyoruz. ‘Sanatın sadece elitlerin tekelinde olması’ fikrine hep karşıydık. Projenin ana fikriyle de çok uyduğunu düşünüyoruz.

Afrikalı sanatçılar, Olduğun gibi güzelsin isimli çağdaş sanat projesinde birleşti - 7

Bu eserler, muhakkak sokakta olmalı. Mesela Hassan Hajjaj’ın çalışmasında kaftan giymiş 3 erkek var. ‘Ben, senin istediğin gibi giyinemem, ben buyum’ mesajı var. Dolayısıyla bu eserleri, bir kalıba sokmak, bir yere hapsetmek o ruhu öldürürdü.”

Afrikalı sanatçılar, Olduğun gibi güzelsin isimli çağdaş sanat projesinde birleşti - 8

Projede, eserlerin yerleştirildiği adreslere “youarebeautifulthewayyouare.net” adresindeki haritadan ulaşılabiliyor.

Afrikalı sanatçılar, Olduğun gibi güzelsin isimli çağdaş sanat projesinde birleşti - 9

Dakar Bienali’nin de destek verdiği proje, 31 Aralık’a kadar Dakar sokaklarında sanatseverlerin ve halkın beğenisine sunulacak.

Afrikalı sanatçılar, Olduğun gibi güzelsin isimli çağdaş sanat projesinde birleşti - 10