4 Asırlık Mezarlıktaki Dev Mezar Taşları Dikkat Çekiyor

Sivas’ın Karayün köyünde yer alan yaklaşık 4 asırlık mezarlıktaki dev mezar taşları insan boyunu aşıyor. Taşların, köye gelenler tarafından da ilgi çektiğini söyleyen köy sakinleri taşları türbe zannedenlerin de olduğunu belirtti.

Sivas kent merkezine 28 kilometre uzaklıkta bulunan Karayün köyü, mezar taşlarıyla dikkat çekiyor. Köye bir kilometre uzaklıktaki kayalık alandan kağnı arabalarıyla taşındığı düşünülen 4 asırlık mezar taşları görüntüsüyle film sahnelerini aratmıyor.

4 asırlık mezarlıktaki dev mezar taşları dikkat çekiyor - 2

Boyları 2 metreyi bulan dikili mezar taşları zaman zaman definecilerin de saldırısına uğruyor.

4 asırlık mezarlıktaki dev mezar taşları dikkat çekiyor - 3

GÖRENLER ŞAŞKINLIĞINI GİZLEYEMİYOR

Köy sakinlerinden Ramazan Kurugöllü, mezar taşlarını görenlerin şaşırdığı ifade ederek, “Şu anda bulunduğumuz yer köyümüzün mezarlığı. Görmüş olduğunuz eski taşlar yaklaşık 3- 4 asır önce dikilmiş taşlar. Bu taşlar o dönemki insanların mezarlarını kaybetmemek için yaptıkları ibareler. Herkesin kendisine göre farklı bir ibaresi var. Herkes mezarının başına kendi mezarındaki ibarelerden bulup gelebiliyor. Bir çoğunun üzerine daha sonra adını soyadını bilenler yazmışlar. Gerek yeni yazıyla gerekse eski yazıyla. Köyümüz yapı olarak kayalık bir bölge olduğu için yakın zamana kadar taş çıkaran taş ocakları vardı, oradan getirilmiş ve muhtemelen kağnı arabalarıyla getirilmiş. Gerçekten oldukça şaşırtıcı” dedi.

4 asırlık mezarlıktaki dev mezar taşları dikkat çekiyor - 4

KİMİLERİ TÜRBE ZANNEDİYOR

Kurugöllü, mezar taşlarını türbe zannedenlerin olduğunu söyleyerek , “Bunlar bugünün teknolojisi ile traktörle bile getirebileceğimiz şeyler değil. O dönem kırmadan, zarar ermeden bir şekilde getirmişler. Görüntüsü çevreden geçen birçok vatandaşında dikkatini çekiyor. Bize de soruluyor ama bizim için çok büyük önem arz etmiyor çünkü zamanında bunların mezarlar kaybolmasın diye dikildiğini biliyoruz. Yabancılar için daha farklı şeyler ifade edebilir tabi. Bazıları da türbe zannediyor. Yukarıda türbe zannedilerek çaput bağlanılmış, kaçak kazı çalışmaları da olmuş yerler de var. Ama öyle şeylere karşıyız’’ şeklinde konuştu.

4 asırlık mezarlıktaki dev mezar taşları dikkat çekiyor - 5

Karayün köyü sakini Ömer Yapmaz ise şu ifadeleri kullandı:

“Burası dedelerimizin ninelerimizin mezarı. Çok eski. 3 asırlık vardır hatta geçkindir. Bizde bilmiyoruz yaşımız dolayısıyla. Bayağı bir ilginç. Bu taşları nasıl getirmişler, nasıl takmışlar. Büyük büyük taşlar. Bizim arazi bütün kayalık. Söküp alıp getirmişlerdir’’ diye konuştu.

4 asırlık mezarlıktaki dev mezar taşları dikkat çekiyor - 6
4 asırlık mezarlıktaki dev mezar taşları dikkat çekiyor - 7